FÖRORD

Detta avsnitt bör läsas innan anslutning till nätuttaget sker.

CE märkning (gäller endast för Europa)

Denna produkt är tillverkad i enlighet med EMC direktiven och direktiven för lágvoltsutrusning.

NÄTSPÄNNING - INSTÄLLNING

Din Marantz produkt är anpassad till den lokala nätspänningen.

VARNING

-Apparaten får inte utsättas för väta och fukt.

-Apparatens hölje får endast tas bort av behörig tekniker.

-Inga främmande föremål får föras in i apparatens ventilationshål.

-Hantera inte nätkabelº och kontakt med våta händer.

-Täck inte över ventilationshålen med något föremål, t.ex. dukar, tidningar, gardiner, etcetera.

-Inga antändningskällor med öppen låga, såsom tända stearinljus, får ställas ovanpå apparaten.

-När förbrukade batterier skall slängas skall de statliga lagar eller allmänna miljöföreskrifter som tillämpas i ert land eller region följas.

-Placera inga föremål närmare än 10 cm från apparatens ovansida.

-Lämna ett fritt utrymme på 10 cm runt hela apparaten.

-Inga föremål fyllda med vätska (t.ex. vaser) får placeras ovanpå enheten.

-När omkopplaren är inställd i OFF-läget är apparaten INTE helt urkopplad från elnätet.

-Även om strömbrytaren står i det avstängda läget OFF, så är utrustningen inte helt bortkopplad från det elektriska nätet (MAINS).

WGARANTI

Angáende garanti,kontakta din lokala Marantz-handlare.

SPAR KVITTOT

Kvittot är din lnköpshandllng över lnköp av en värdefull vara.Det ska placeras pá ett säkert ställe och hänvlsas till vid försäkringsfrágor eller vid korrespondens med Marantz.

VIKTIGT

När garantiservice áberopas är det konsumentens ansvar att visa datum för inköp. Ditt kvitto eller din faktura är ett fullgott bevis.

Denna apparat innehåller upphovsrättsskyddad teknologi, som skyddas av vissa USA-patent och andra rättigheter beträffande intellektuell egendom som tillhör Macrovision Corporation och andra upphovsrättsägare. Användningen av denna upphovsrättsskyddade teknologi måste vara auktoriserad av Macrovision Corporation, och är endast avsedd för hemmabruk eller annat begränsat tittande, om annat tillstånd inte har givits av Macrovision Corporation. Så kallad reverserad teknikuppbyggnad och isärtagning är förbjuden.

OBSERVERA

Följande försiktighetsåtgärder bör vidtas när du använder utrustningen.

ALLMÄNA VILLKOR

Vid uppställning av apparaten tillse följande:

att ventilationshålen inte täcks.

att luft kan cirkulera fritt kring apparaten.

den är placerad på ett vibrationsfritt underlag.

den inte utsätts för extra värme, kyla,fukt eller damm.

den inte utsätts för starkt solljus.

den inte utsätts för elektrostatiska urladdningar. Placera aldrig tunga föremål ovanpå apparaten.

Om främmande föremål eller vatten kommer in i apparaten så kontakta din Radiohandlare eller Servicetekniker.

Dra inte ut stickkontakten ur vägguttaget genom att dra i kabeln. Ta tag i och dra i stickkontakten.

Det kan vara klokt att dra ur nätkontakten när du reser bort under längre perioder eller vid åskväder.

LASERSÄKERHET

Denna enhet använder laser. Enbart kvalificerad reparationspersonal får ta bort skyddet eller försöka reparera denna apparat på grund av att den

kan orsaka ögonskador.

OM DU HANDHAR, SKÖTER ELLER JUSTERAR APPARATEN PÅ NÅGOT ANNAT SÄTT ÄN VAD SOM ANGES I DENNA BRUKSANVISNING, KAN DETTA LEDA TILL ATT DU UTSÄTTS FÖR FARLIG STRÅLNING.

VARNING

SYNLIG OCH OSYNLIG LASERSTRÅLNING

NÄR DEN ÄR ÖPPEN, UNDVIK ATT UTSÄTTAS FÖR STRÅLEN (VARNINGSSKYLTEN ÄR PLACERAD: PÅ INSIDAN AV LASERSKYDDSHÖLJET)

OM ÅTERVINNING

Den här produktens förpackningsmaterial är återvinningsbart och kan återanvändas. Den här produkten och de med produkten levererade tillbehören, förutom batterierna, överensstämmer med WEEE-direktivet.

Kassera allt material i enlighet med lokala miljöföreskrifter.

När enheten ska kasseras ska du följa lokala miljöföreskrifter.

Batterier får aldrig slängas i hushållsavfall eller brännas. Dom ska hanteras i enlighet med lokala miljöföreskrifter för kemiskt avfall.

2

Page 256
Image 256
Marantz DV4001 manual OM Återvinning, Förord