DVD-inställningsmenyn

DVI OUTPUT RANGE (omfång för DVI-utgång)

• Grundinställning: STANDARD

När DVI-enheten ansluts kan svart stiga upp till ytan vilket beror på bildskärmen.

ENHANCED – Omfånget för bilddata går från 0 (svart) till 255 (vitt)

STANDARD – Omfånget för bilddata går bara från 16 (svart) till 235 (vitt)

COMPONENT (komponentutgångar) (Gäller endast Europamodellen)

• Grundinställning: RGB

Med denna inställning kan du växla mellan RGB-signaler (via A/V EURO CONNECTOR-uttaget) och YCbCr-signaler (via COMPONENT-uttaget).

YCbCr – Välj det här alternativet

för att välja YCbCr Pr-anslutningen för komponentvideoutgång.

RGB – Välj det här alternativet för A/V

EURO CONNECTOR.

För att byta COMPONENT-utgång manuellt:

1)Tryck på OPEN/CLOSE 0 för att öppna skivfacket.

2)Tryck på 3 (högerpil) på fjärrkontrollen.

3)Tryck på ANGLE på fjärrkontrollen för att byta COMPONENT-utgång.

OBS

Vissa TV-apparater synkroniseras inte helt med spelaren via A/V EURO CONNECTOR när spelaren är inställd på YCbCr.

BLACK LEVEL (nivå för svärtan)

Grundinställning: 7.5 IRE (USA-modellen) 0 IRE (Europamodellen)

Om du ställer in TV-systemet på NTSC ska ”Black level” ändras till 7.5 IRE. Detta förbättrar färgkontrasten under uppspelning. Inställningen för svärtan har ingen effekt om TV-systemet är inställt på PAL.

7.5 IRE – Välj denna inställning för att öka nivån i svärtan.

0 IRE – Välj denna inställning för standardinställning av svärtan.

6

CLOSED CAPTION

(dold text, gäller endast USA-modellen)

Grundinställning: OFF (av)

”Closed caption” är information som finns gömd i videosignalen på vissa skivor och bara syns med hjälp av en speciell avkodare. Skillnaden mellan textning och dold text är att vanlig textning är avsedd för personer som kan höra, medan dold text är avsedd för hörselskadade. På vanliga textremsor visas sällan allt ljud. Dold text anger däremot vissa ljudeffekter (t.ex. ”telefonen ringer” och ”fotsteg”). Innan du väljer den här funktionen ska du kontrollera att skivan innehåller dold textinformation och att din TV stödjer den här funktionen.

ON – Välj detta alternativ för att aktivera dold text.

OFF – Välj detta alternativ för att stänga av dold text.

Svenska

39

Page 293
Image 293
Marantz DV4001 manual Black Level nivå för svärtan, Closed Caption, Dold text, gäller endast USA-modellen