OSTRZEØENIE
Aby zapobiec poøarowi lub poraøeniu pr±dem elektrycznym nie naleøy poddawaÊ sprzÍtu dziaaniu deszczu lub wilgoci.
WnÍtrze sprzÍtu jest pod niebezpiecznym, wysokim napiÍciem. Nie naleøy otwieraÊ obudowy odbiornika. Do naprawy i serwisu naleøy oddawaÊ sprzÍt jedynie wykwalifikowanemu personelowi.
Informacje dotycz±ce bezpieczeÒstwa
Wszystkie odbiorniki telewizyjne dziaaj± wykorzystuj±c bardzo wysokie napiÍcie. Aby zapobiec poøarowi lub poraøeniu pr±dem elektrycznym, naleøy przestrzegaÊ podanych poniøej wskazÛwek zwi±zanych z bezpieczeÒstwem. Dla wasnego bezpieczeÒstwa naleøy zlecaÊ wszelkie naprawy i serwis jedynie wykwalifikowanemu personelowi.
Informacje dotycz±ce ogÛlnego bezpieczeÒstwa:
•Nie naleøy poddawaÊ sprzÍtu dziaaniu deszczu lub wilgoci.
•Nie naleøy zdejmowaÊ tylnej cianki obudowy.
Informacje dotycz±ce bezpieczeÒstwa uøytkowania:
•SprzÍt zasilaÊ wy±cznie pr±dem zmiennym o napiÍciu 220 do 240 V.
•Nie naleøy korzystaÊ z odbiornika TV, jeøeli do wnÍtrza obudowy wpad jaki przedmiot lub zosta wlany jaki pyn - proszÍ oddaÊ sprzÍt do natychmiastowego sprawdzenia.
•Nie naleøy pozostawiaÊ sprzÍtu pod±czonego do sieci, jeøeli nie zamierza siÍ z niego korzystaÊ przez kilka dni.
•Od±czaj±c od sieci proszÍ zawsze trzymaÊ kabel zasilania za wtyczkÍ, nigdy nie naleøy ci±gn±Ê bezporednio za kabel zasilania.
•Nigdy nie naleøy stawiaÊ jakichkolwiek przedmiotÛw na zdjÍtej przedniej ciance obudowy telewizora.
Waøne Informacje
ProszÍ przeczytaÊ informacje podane poniøej zwi±zane z uøytkowaniem i konserwacj± odbiornika telewizyjnego. Pomog± one PaÒstwu w uzyskaniu obrazu o optymalnej jakoci.
JakoÊ Obrazu
•Niezadowalaj±ca jakoÊ barw (sygnay kolorÛw czerwonego, zielonego i niebieskiego nie Üpokrywaj±á siÍ w prawidowy sposÛb) moøe byÊ wynikiem magnetyzmu Ziemi. ProszÍ skorygowaÊ dostrajaj±c zbieønoÊ (patrz str. 57).
•ProszÍ unikaÊ dotykania ekranu odbiornika i uwaøaÊ, by nie porysowaÊ ekranu ostrymi przedmiotami.
•Wywietlanie przez duøszy czas nieruchomego obrazu, na przykad obrazu z gry video, komputera, osobistego, a takøe obrazu ogl±danego programu 16:9, moøe spowodowaÊ uszkodzenie kineskopu. Aby tego unikn±Ê, naleøy ustawiaÊ niski kontrast obrazu (patrz str. 64).
50
Owietlenie
Jeøeli chce siÍ uzyskaÊ wyraºny obraz, proszÍ nie ustawiaÊ odbiornika w taki sposÛb, by ekran telewizora by bezporednio owietlany lub by paday na niego promienie soneczne. Jeøeli jest to moøliwe, proszÍ uøywaÊ owietlenia punktowego, zamocowanego na suficie i skierowanego bezporednio na podogÍ.
Ustawienie SprzÍtu
•W celu unikniÍcia przegrzania siÍ sprzÍtu, proszÍ nie zastawiaÊ otworÛw wentylacyjnych odbiornika.
•Nie naleøy ustawiaÊ telewizora w gor±cych lub wilgotnych pomieszczeniach, w miejscach o silnym bezporednim nasonecznieniu, w miejscach silnie zakurzonych lub naraøonych na wstrz±sy.
•Po przeniesieniu odbiornika z zimnego do ciepego pomieszczenia lub jeøeli temperatura pomieszczenia ulega nagej zmianie, obraz moøe byÊ rozmazany lub jakoÊ kolorÛw moøe byÊ niezadowalaj±ca na prawie caym ekranie. Jest to wynikiem zebrania siÍ wilgoci na zwierciadach lub soczewkach, we wnÍtrzu odbiornika. ProszÍ odczekaÊ przez pewien czas, by wilgoÊ moga wyparowaÊ, przed uøytkowaniem telewizora.
Konserwacja
•ProszÍ nie wyrzucaÊ oryginalnego kartonu i materiau pakownego, poniewaø moøna go wykorzystaÊ do ewentualnego pÛºniejszego transportu odbiornika. Aby zapewniÊ moøliwie bezpieczny transport, proszÍ ponownie zapakowaÊ telewizor w taki sam sposÛb, jak by on oryginalnie zapakowany w fabryce.
•Aby obudowa sprzÍtu bya zawsze jak nowa, proszÍ j± w regularnych odstÍpach czasu przecieraÊ miÍkk± ciereczk±. Plamy, ktÛre nie bÍd± od razu schodziy, moøna usun±Ê korzystaj±c ze ciereczki lekko zwiløonej w roztworze agodnego detergentu. Nigdy nie naleøy uøywaÊ agresywnych rozcieÒczalnikÛw, takich jak rozpuszczalnik lub benzyna, poniewaø powoduj± one uszkodzenie obudowy. W celu zachowania rodkÛw bezpieczeÒstwa, proszÍ od±czyÊ telewizor od sieci, zanim rozpocznie siÍ czyszczenie obudowy.
•Jeøeli obraz ciemnieje po duøszym korzystaniu z telewizora, oznacza to, øe naleøaoby oczyciÊ odbiornik od wewn±trz. ProszÍ siÍ w tej sprawie zwrÛciÊ do wykwalifikowanego personelu w punkcie serwisowym.
Czyszczenie ekranu
•W celu wytarcia kurzu, ktÛry siÍ zebra na ekranie, proszÍ od±czyÊ odbiornik od sieci i delikatnie przetrzeÊ ekran miÍkk± ciereczk± lekko zwiløon± w wodzie lub w roztworze agodnego detergentu. ProszÍ przecieraÊ ekran jedynie w pionie. NastÍpnie proszÍ go przetrzeÊ such± miÍkk± ciereczk±. Nigdy nie naleøy korzystaÊ w celu przeczyszczenia z rozpuszczalnikÛw lub rozcieÒczalnikÛw.
•Aby wyczyciÊ ekranu, uøyj miÍkkiej szmatki lekko zwiløonej roztworem agodnego rodka do mycia lub wod±. Nie uøywaj wszelkiego rodzaju ciereczek ani proszku do szorowania, zasadowych rodkÛw czyszcz±cych ani rozpuszczalnikÛw, takich jak alkohol czy benzyna. W celu zachowania rodkÛw bezpieczeÒstwa, proszÍ od±czyÊ telewizor od sieci, zanim rozpocznie siÍ czyszczenie obudowy.
•Nie wolno cieraÊ ani dotykaÊ powierzchni ekranu przedmiotami ostrymi lub powoduj±cymi rysy, na przykad dugopisem lub rubokrÍtem. Nie wolno teø stukaÊ w ekran takimi przedmiotami. W przeciwnym razie moøna porysowaÊ ekran.