PL I. SZKOLENIE
•Nale¿y uwa¿nie przeczytaæ instrukcjê, zaznajomiæ siê z po³o¿eniem i dzia³aniem wszystkich przyrz¹dów sterownic- zych i zasadami prawid³owego u¿ytkowania kosiarki.
•Kosiarki nie mog¹ u¿ywaæ dzieci i osoby, które nie zaznajomi³y siê z instrukcj¹ u¿ytkowania. Lokalne przepisy mog¹ ograniczaæ dopuszczalny wiek operatora tego rodzaju kosiarki.
•Nie wolno u¿ywaæ kosiarki (kosiæ) je¿eli w pobli¿u miejsca pracy znajduj¹ siê osoby postronne, w szczególnoœci dzieci lub zwierzêta.
•Nale¿y pamiêtaæ, ¿e operator b¹dŸ u¿ytkownik kosiarki jest odpowiedzialny za wypadki i zagro¿enia stwarzane osobom postronnym lub ich w³asnoœci.
•Nie u¿ywaæ do transportowania osób.
•Wszyscy u¿ytkownicy kosiarki (operatorzy) powinni stale dos- konaliæ swoje umiejêtnoœci zawodowe, w tym odbywaæ szkolenia praktyczne. W trakcie szkoleñ nale¿y zwróciæ szczególn¹ uwagê na:
-koniecznoœæzachowaniaostro¿noœciikoncentracjiwtrakcie jazdy kosiark¹ samobie¿n¹ (jazdy na kosiarce);
-sposoby pracy na pochy³ych stokach (nale¿y zwróciæ uwagê na to, ¿e poprzez naciœniêcie hamulca nie mo¿na odzyskaæ kontroli nad zeœlizguj¹c¹ siê po stoku kosiark¹ samobie¿n¹).
Najczêœciej spotykanymi przyczynami utraty kontroli nad kosiark¹ (utrata równowagi lub œlizganie siê) s¹:
a)niedostateczna przyczepnoœæ kó³ do pod³o¿a;
b)zbyt du¿a prêdkoœæ jazdy;
c)zbyt póŸne lub zbyt s³abe hamowanie;
d)zastosowanie kosiarki do prac, do których nie jest przys- tosowana;
e)niew³aœciwa ocena warunków terenowych, w szczególnoœci pochylenia stoków;
f)nieprawid³owe rozmieszczenie obci¹¿eñ (co powoduje utratê równowagi).
II. PRZYGOTOWANIE
•W celu zredukowania zagrożenia pożarem – przed użyciem, w czasie tankowania i na koniec każdego koszenia – skontrolować i usunąć wszelkie zanieczyszczenia zebrane na traktorze, kosiarce oraz pod wszystkimi osłonami.
•W trakcie koszenia nale¿y nosiæ mocne obuwie i d³ugie spodnie. Nie wolno u¿ywaæ kosiarki w sanda³ach lub bez butów.
•Przed rozpoczêciem pracy, nale¿y dok³adnie sprawdziæ czy na przeznaczonej do koszenia powierzchni (trawniku) nie ma przedmiotów, które mog¹ byæ wyrzucone przez kosiarkê. Wszystkie znalezione przedmioty nale¿y usun¹æ.
•OSTRZE¯ENIE - Benzyna jest substancj¹ ³atwopaln¹ i wybu- chow¹.
-Paliwo nale¿y przechowywaæ wy³¹czne w pojemnikach specjalnie przystosowanych do tego celu.
-Paliwo nale¿y uzupe³niaæ wy³¹cznie poza zamkniêtymi po- mieszczeniami, w trakcie uzupe³niania paliwa nie wolno paliæ papierosów.
-Paliwo mo¿na uzupe³niaæ wy³¹cznie wtedy gdy silnik kosiarki nie pracuje. Nie wolno zdejmowaæ korka wlewu paliwa i uzupe³niaæ paliwa gdy silnik pracuje lub gdy jest jeszcze gor¹cy.
-W przypadku rozlania paliwa nie wolno przystêpowaæ do uruchamiania silnika. Nale¿y przemieœciæ kosiarkê w inne miejsce, oddalone od miejsca, w którym nast¹pi³o rozlanie paliwa. Nale¿y odczekaæ do momentu, w którym opary paliwa ulegn¹ ca³kowitemu rozproszeniu.
-Nale¿y starannie zamykaæ korki (lub zakrêtki) wlewu paliwa i pojemników z paliwem.
•Nale¿y wymieniaæ t³umiki w przypadku ich uszkodzenia.
•Przed rozpoczêciem pracy nale¿y wzrokowo skontrolowaæ stan techniczny no¿y tn¹cych, œrub mocuj¹cych no¿e i ca³ego przyrz¹du tn¹cego. Nale¿y wymieniæ zu¿yte lub uszkodzone no¿e i œruby mocuj¹ce. Nale¿y zawsze wymieniaæ ca³y komplet no¿y w celu zachowania wywa¿enia przyrz¹du tn¹cego.
•W kosiarkach wyposa¿onych w wiêcej ni¿ jeden przyrz¹d tn¹cy nale¿y zachowaæ ostro¿noœæ przy wykonywaniu ich kontroli, obracanie jednego przyrz¹du tn¹cego mo¿e spowodowaæ, ¿e pozosta³e te¿ zaczn¹ siê obracaæ.
III. U¯YTKOWANIE
•Nie wolno uruchamiaæ i u¿ytkowaæ kosiarki w zamkniêtych pomieszczeniach, w takich warunkach mo¿e powstaæ wysokie stê¿enie truj¹cego tlenku wêgla.
•Kosiæ mo¿na tylko w trakcie dnia lub przy dobrym oœwietleniu sztucznym.
•Przed przyst¹pieniem do uruchamiania silnika nale¿y wy³¹czyæ wszystkie sprzêg³a w uk³adzie napêdowym przyrz¹du tn¹cego i prze³¹czyæ dŸwigniê zmiany biegów w po³o¿enie neutralne.
•Nie wolno u¿ywaæ kosiarki na stokach o pochyleniu wiêkszym ni¿ 15°.
•Nale¿y pamiêtaæ, ¿e nie ma „bezpiecznych” stoków. Porusza- nie siê po stokach poroœniêtych traw¹ wymaga zachowania szczególnej uwagi. W celu zmniejszenie ryzyka przewrócenia siê kosiarki nale¿y przestrzegaæ nastêpuj¹cych zasad:
-nie nale¿y zatrzymywaæ siê lub ruszaæ gwa³townie w przypadku poruszania siê w dó³ lub w górê stoku;
-sprzêg³o nale¿y w³¹czaæ powoli, nie wolno przemieszczaæ dŸwigni zmiany biegów w po³o¿enie neutralne, szczególnie w trakcie poruszania siê w dó³ stoku;
-nale¿y zachowaæ ma³¹ prêdkoœæ kosiarki w trakcie po- ruszania siê po stokach i podczas pokonywania zakrêtów o bardzo ma³ym promieniu skrêtu;
-nale¿y uwa¿aæ, ¿eby nie naje¿d¿aæ na pagórki i nie wje¿d¿aæ w do³ki, nale¿y tak¿e mijaæ inne potencjalnie niebezpieczne miejsca;
-nie wolno poruszaæ siê w poprzek stoku (wzd³u¿ warstwic), w poprzek stoku mog¹ poruszaæ siê wy³¹cznie kosiarki konstrukcyjnie dostosowane do takiego sposobu pracy.
•Nale¿y zachowaæ szczególn¹ ostro¿noœæ w trakcie ci¹gniêcia dodatkowych urz¹dzeñ lub u¿ywania ciê¿kiego dodatkowego wyposa¿enia.
-Do mocowania przyczepianych urz¹dzeñ mo¿na u¿ywaæ wy³¹cznie otworów w belce zaczepowej.
-Nale¿y ograniczaæ obci¹¿enia kosiarki do takich wielkoœci, które nie ograniczaj¹ mo¿liwoœci kierowania kosiark¹.
-Nienale¿yskrêcaægwa³townie.Nale¿yzachowaæszczególn¹ ostro¿noœæ podczas jazdy do ty³u.
-Nale¿y u¿ywaæ przeciwciê¿arów lub obci¹¿ników kó³, w sytuacjach, które zosta³y opisane w instrukcji u¿ytkowania.
•Nale¿y zachowaæ szczególn¹ ostro¿noœæ podczas przeje¿d¿ania przez drogi i w trakcie poruszania siê w pobli¿u dróg.
•Nale¿y zatrzymaæ przyrz¹dy tn¹ce przed wjechaniem na pod³o¿e inne ni¿ trawa.
•Nie wolno kierowaæ wyrzucanego z kosiarki strumienia œciêtej trawy w stronê osób postronnych, nie wolno tak¿e w trakcie koszenia dopuszczaæ do zbli¿ania siê osób postronnych do kosiarki.
•Nie wolno u¿ywaæ kosiarki z uszkodzonymi os³onami, ekranami odchylaj¹cymi lub bezurz¹dzeñzapewniaj¹cych bezpieczeñstwo pracy.