PL ZASADY OBSŁUGI
1. MONTAŻ KOSIARKI
UWAGA - Maszyna moze byc dostarczona z niektórymi cze- sciami juz zamontowanymi.
1.1Zakładanie osłony (1): wysunąć na zewnątrz lewy koniec osi (2) oraz wsunąć go do otworu lewej podpory (3) korpusu. Wyosiować drugi koniec osi w stosunku do odpowiedniego otwo- ru w prawej podporze (4), po czym za pomocą śrubokręta popchnąć oś do środka otworu tak, aby uzyskać dostęp do żłobka (5). Wprowadzić do żłobka pierścień sprężynujący (6) oraz zahaczyć obie sprężyny - prawą (7) i lewą (8) wg podanych instrukcji.
1.2a Uchwyt typu “A” - bez regulacji poziomu - Przymocować dolną część uchwytu (1) do bocznych podpórek korpusu, przytwierdzając ją za pomocą łączników gwintowych (2) dostarczonych w zestawie, zwracając szczególną uwagę na poprawne umieszczenie podkładek do centrowania (3). Zamontować górną część (4) za pomocą łączników gwintowych
(5)dostarczonych w zestawie, umieszczając w poprawny sposób sprężynę (6) linki rozrusznika. Zamocować przewody sterowania stosując do tego zaciski (7).
1.2b Uchwyt typu “B” - z regulacją poziomu - Ustawić w pozycji roboczej dolną część uchwytu (1) uprzednio zamonto- waną i unieruchomić ją za pomocą dolnych rękojeści (2).
Zamontować górną część (3) za pomocą łączników gwintowych
(4)dostarczonych w zestawie, umieszczając w poprawny sposób sprężynę (5) linki rozrusznika. Zamocować przewody sterowania stosując do tego zaciski (6). Poluźniając rękojeści (2), można regulować wysokość uchwytu na trzech różnych poziomach.
1.3Zamontować pulpit sterowniczy (1) postępując zgodnie z podaną kolejnością.
1.4a W przypadku pojemnika twardego zamontować obie strony (1) i (2), dbając o dokładne zabezpieczenie haków na uchwytach, aż do zwolnienia.
1.4b W przypadku pojemnika wykonanego z tkaniny, naciągnąć worek (12) na metalową ramę (11) i zaczepić wszystkie kształtki z tworzywa (13) przy pomocy śrubokręta, postępując zgodnie z rysunkiem.
1.5W modelach wyposażonych w rozrusznik elektryczny połączyć przewód akumulatora z przewodem rozrusznika głównego z kosiarką.
2. ELEMENTY STEROWANIA
2.1W modelach wyposażonych w dźwignię gazu prędkość obrotowa silnika jest regulowana za pomocą dźwigni (1). Odpowiednie położenia dźwigni zobrazowano na ich osłonach. W niektórych modelach obroty silnika ustawiono na jednakowym poziomie bez możliwości regulacji. W tych modelach zastosowa- no motor stały (2).
2.2Hamulec noża jest sterowany dźwignią (1). Podczas uru- chamiania silnika oraz podczas pracy dociągnąć dźwignię do uchwytu górnego. Zwolnienie dźwigni powoduje zatrzymanie sil- nika.
2.3W modelach samobieżnych napęd kosiarki włączany jest za pomocą dźwigni (1) pchniętej w stronę uchwytu.
Zwolnienie dźwigni powoduje wyłączenie napędu.
2.4Regulacji wysokości koszenia dokonuje się za pomocą odpowiednich dźwigni (1). Wszystkie cztery koła muszą być zamontowane na tej samej wysokości. CZYNNOŚĆ TE˛ NALEŻY WYKONAĆ PO ZATRZYMANIU NOŻA.
3. KOSZENIE TRAWNIKA
3.1Podnieść osłonę i umocować prawidłowo pojemnik twardy (1) lub miękki (2) jak wskazuje rysunek.
3.2W celu uruchomienia silnika należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręczniku obsługi, tj. przyciągnąć dźwignię hamulca noża (1) w kierunku uchwytu i pociągnąć energicznie za uchwyt linki rozrusznika (2). W mode- lach z rozrusznikiem elektrycznym, przekręcić kluczyk rozruszni- ka (3).
3.3Najlepsze rezultaty uzyskujemy kosząc trawnik na jedna- kowej wysokości oraz na przemian w obu kierunkach.
3.4Po zakończonej pracy zwolnić dźwignię hamulca (1) oraz odłączyć nasadkę ze świecy zapłonowej (2). W modelach z roz- rusznikiem elektrycznym wyjąć kluczyk ze stacyjki (3).
Przed jakimkolwiek użyciem kosiarki ODCZEKAĆ AŻ DO CAŁKOWITEGO ZATRZYMANIA SIE˛ NOŻA.
4. OBSŁUGA CODZIENNA KOSIARKI
WAZNE – Regularny i dokladny przeglad jest niezbedny do utrzymania w czasie poziomu bezpieczenstwa i pierwotnej wydajnosci maszyny.
Przechowywać kosiarkę w suchym miejscu.
1)Ubrac grube robocze rekawice przed kazda czynnoscia czyszczenia , przegladu lub regulacji maszyny.
2)Po kazdym scinaniu, maszyne nalezy umyc dokladnie woda, usunac resztki trawy i ziemi, które zebraly sie wewnatrz pod- wozia, aby uniknac, ze po zeschnieciu sie utrudnia one ponowny rozruch.
3)Lakier po wewnetrznej stronie podwozia moze po pewnym czasie odpriskiwac, wskutek dzialania tracego scietej trawy; w tym wypadku, poprawic w odpowiednim czasie pomalowanie lakierem antykorozyjnym, aby zapobiec powstaniu rdzy, która prowadzi do korozji metalu.
4)W wypadku, gdyby okazalo sie potrzebne dojscie do dolnej czesci maszyny, przechylic ja wylacznie ze strony wskazanej w karcie silnika, stosujac odpowiednie instrukcje.
5)Unikać rozlania benzyny na plastikowe części silnika lub maszyny celem zapobieżenia ich zniszczenia, a ewntualny ślad wylanej benzyny natychmiat usunąć.Gwarancja nie pokrywa uszkodzeń części plastikowych spowodowanych kontaktem z benzyną.
4.1Jakakolwiek interwencja na nożach musi być wykonana w specjalistycznym serwisie.
Uwaga dla specjalistycznego serwisu: Zamontować nóż (2) wg kolejności wskazanej na rysunku, dbając o prawidłowe dokręcenie śruby głównej (1) kluczem dynamometrycznym, kali- browanym na 35-40 Nm.
4.2Odpowiednie napięcie linki uzyskuje się poprzez regu- lację nakrętki (1), aż do osiągnięcia wskazanej wartości (6 mm).
– W modelach wyposażonych w sprężynę najodpowiedniejsza jej długość (przy włączonym napędzie) waha się między 51-52 mm, i regulowana jest ona za pomocą zasuwy (2).
– W modelach bez sprężyny, zasuwa (2) musi być ustawiona w sposób taki, aby linka (3) była lekko poluźniona przy dźwigni (4) w pozycji spoczynku.
4.3Aby naładować rozładowany akumulator, należy podłączyć go do ładowarki (1), postępując zgodnie z instrukcją obsługi akumulatora. Jeśli nie przewiduje się używać kosiarkę przez dłuższy okres, odłączyć akumulator od oprzewodowania silnika, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom naładowa- nia.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub jakiegokolwiek pro- blemu należy zwrócić się do najbliższego Biura Obsługi lub Punktu Sprzedaży.