TECHNIKA PRACY

tnij jednoczeÊnie wi´cej ni˝ jednej k∏ody lub jednego przedmiotu. Usuwaj odci´te kawa∏ki, by utrzymywaç w miejscu pracy bezpieczne warunki.

4Nigdy nie pracuj pilarkà ponad poziomem ramion i staraj si´ nie ciàç koƒcówkà prowadnicy. Nigdy nie pracuj pilarkà trzymajàc jà jednà r´kà! (34)

5Warunkiem sprawowania pe∏nej kontroli nad pilarkà jest stablina pozycja przy pracy. Nigdy nie nale˝y pracowaç stojàc na drabinie, znajdujàc si´ na drzewie lub nie majàc stabilnego pod∏o˝a pod nogami. (35)

6Podczas pracy pilarkà nale˝y utrzymywaç wysokie obroty silnika, tzn. pe∏en gaz.

7Zachowuj jak najwi´kszà ostro˝noÊç podczas ci´cia górnà kraw´dzià prowadnicy, tzn. podczas ci´cia przedmiotu od do∏u. Ten rodzaj ci´cia okreÊlany jest czasami jako ci´cie przy odpychajàcym ruchu ∏aƒcucha. ¸aƒcuch ma wówczas tendencje do popychania pilarki W razie zakleszczenia si´ ∏aƒcucha tnàcego, pilarka mo˝e zostaç odrzucona do ty∏u, w twojà stron´.

8Je˝eli u˝ytkownik nie kontroluje wystarczajàco tendencji pilarki do przesuwania si´ wstecz, zachodzi ryzyko, ˝e przesunie si´ ona tak daleko do ty∏u, i˝ tylko strefa odbicia prowadnicy b´dzie mi∏a kontakt z pi∏owanym przedmiotem, co prowadzi do odbicia. (36)

Praca dolnà kraw´dzià prowadnicy, tzn. podczas ci´cia przedmiotu od góry, jest czasem okreÊlana jako praca przy ciàgnàcym ruchu ∏aƒcucha. W tym przypadku nast´puje przyciàganie pilarki w kierunku ci´tego drewna, przy czym przednia kraw´dê korpusu pilarki stanowi dla jej naturalne oparcie w stosunku do k∏ody. Praca dolnà kraw´dzià prowadnicy u∏atwia u˝ytkownikowi kontrol´ nad pilarkà i po∏o˝eniem strefy odbicia prowadnicy.

9Przestrzegaj zasad ostrzenia i konserwacji prowadnicy i ∏aƒcucha pilarki. Wymieniajàc prowadnic´ i ∏aƒcuch pilarki nale˝y stosowaç wy∏àcznie zalecane przez nas zestawy. Patrz wskazówki podane pod rubrykami Osprz´t tnàcy i Dane techniczne.

Podstawowa technika Êcinki

OSTRZE˚ENIE! Nigdy nie pos∏uguj si´

! pilarkà trzymajàc jà tylko jednà r´kà. Trzymanie pilarki jednà r´kà nie zapewnia bezpiecznego panowania nad nià. Trzymaj zawsze pilark´ mocno, dwoma r´koma za uchwyty.

Uwagi ogólne

Podczas Êcinki silnik powinien pracowaç na pe∏ny gaz!

Po ka˝dej operacji zredukuj obroty do obrotów biegu ja∏owego (zbyt d∏ugo trwajàca praca silnika bez obcià˝enia przy pe∏nym otwarciu przepustnicy mo˝e prowadziç do powa˝nego uszkodzenia silnika).

Przecinanie od góry = Praca przy "ciàgnàcym" ruchu ∏aƒcucha.

Przecinanie od do∏u = Praca przy "odpychajàcym" ruchu ∏aƒcucha.

Praca przy "odpychajàcym" ruchu ∏aƒcucha wià˝e si´ z wi´kszym ryzykiem odbicia. Patrz wskazówki podane pod rubrykà CzynnoÊci w celu unikni´cia odbicia.

Poj´cia

Przerzynka = Poj´cie ogólne oznaczajàce przecinanie drewna w poprzek w∏ókien.

Okrzesywanie = Odcinanie ga∏´zi z le˝àcego drzewa.

Roz∏upanie = Gdy przecinane drewno p´ka pod∏u˝nie przed zakoƒczeniem operacji ci´cia.

Pi´ç bardzo wa˝nych czynników, które nale˝y wziàç pod uwag´ przed przystàpieniem do przecinania:

1Upewnij si´, czy prowadnica nie zakleszczy si´ w rzazie.

2 Upewnij si´, czy k∏oda nie ulegnie roz∏upaniu.

3 Upewnij si´, czy ∏aƒcuch nie uderzy o pod∏o˝e lub inny przedmiot w czasie lub po ci´ciu.

4 Sprawdê, czy istnieje ryzyko powstania odbicia.

5 Czy warunki zewn´trzne i terenowe wp∏ywajà na pozycj´ i mo˝liwoÊç bezpiecznego poruszania si´ podczas pracy?

O tym, czy ∏aƒcuch zakleszczy si´ lub czy k∏oda rozszczepi si´ decydujà dwa czynniki, mianowicie sposób podparcia k∏ody przed i po ci´ciu oraz jej napr´˝enie.

W wi´kszoÊci przypadków mo˝na uniknàç k∏opotów stosujàc ci´cie dwustopniowe : rzaz od góry i od do∏u k∏ody. K∏od´ nale˝y podczas przecinania podeprzeç w celu unikni´cia zakleszczenia si´ ∏aƒcucha lub rozszczepienia si´ k∏ody.

WA˚NE! Je˝eli ∏aƒcuch zakleszczy si´ w rzazie: zatrzymaj silnik! Nie wyszarpuj pilarki z rzazu. Mo˝esz skaleczyç si´ o ∏aƒcuch, gdy pilarka nagle zostanie wyszarpni´ta z rzazu. W celu uwolnienia pilarki u˝yj dêwigni.

Podane poni˝ej instrukcje opisujà sposób post´powania w sytuacjach najcz´Êciej przytrafiajàcych si´ podczas pracy pilarkà.

Okrzesywanie

Przy okrzesywaniu grubych ga∏´zi stosuj te same zasady, co przy przerzynce k∏ód.

Ga∏´zie o skomplikowanym kszta∏cie nale˝y odcinaç po kawa∏ku.

Przerzynka

!

OSTRZE˚ENIE! Nigdy nie próbuj ciàç k∏ód

u∏o˝onych w stos lub blisko siebie. Takie

 

 

post´powania drastycznie zwi´ksza

 

ryzyko odbicia, które mo˝e byç

 

przyczynà powa˝nych obra˝eƒ, nawet

 

zagra˝ajàcych ˝yciu.

Je˝eli k∏ody u∏o˝one sà w stos, ka˝dà z nich nale˝y przed ci´ciem zdjàç ze stosu, u∏o˝yç na podpórce lub w przyrzni i ciàç pojedynczo.

Odci´te kawa∏ki nale˝y usuwaç z miejsca pracy. Pozostawiajàc je, zwi´kszasz zarówno ryzyko przypadkowego odbicia, jak i ryzyko potkni´cia si´ o nie i utraty równowagi podczas pracy.

K∏oda le˝y na ziemi. Nie zachodzi ryzyko zakleszczenia si´ ∏aƒcucha lub rozszczepienia si´ k∏ody. Istnieje jednak ryzyko zetkni´cia si´ ∏aƒcucha z pod∏o˝em, po zakoƒczeniu przerzynki.

Wykonaj przerzynk´ od góry, przez ca∏à gruboÊç k∏ody. Zachowaj ostro˝noÊç przy zakoƒczeniu rzazu, aby nie dotknàç prowadnicà do ziemi. Pracuj pilarkà przy ca∏kowicie otwartej przepustnicy, lecz bàdê przygotowany na nieprzewidziane zdarzenia. (37)

266 – Polish

1154212-26 Rev.3 2012-02-22

 

Page 266
Image 266
Husqvarna 952802154 manuel dutilisation Podstawowa technika Êcinki