
Om justeringar efter årstid
Om inställningarna för luftkonditioneraren ändras efter årstid, måste fjärrstyrsignalerna för de nya inställningarna programmeras på denna fjärrkontroll.
Om manövern för på/avslag av strömmen inte fungerar korrekt
Det kan hända att luftkonditioneraren inte slås på och av korrekt med knappen på denna fjärrkontroll på vilken signalen för på/avslag av luftkonditioneraren har programmerats. Om denna fjärrkontroll bara kan styra ”ON” (på) med en knapp och ”OFF” (av) med en annan, medan fjärrkontrollen för luftkonditioneraren kan styra ”ON/OFF” (på/av) med en enda knapp, programmera då signalen på två knappar på denna fjärrkontroll enligt följande.
1Radera den inlärda signalen för på/ avslag av strömmen. (I exemplet på sidan 36: radera den inlärda signalen från knappen SYSTEM CONTROL B.)
2Programmera signalen (som sänds från luftkonditionerarens fjärrkontroll- knapp för på/avslag av strömmen) på knappen SYSTEM CONTROL B igen.
3Programmera signalen från samma knapp på luftkonditionerarens fjärrkontroll på en annan knapp (till exempel knappen SYSTEM CONTROL C).
De två knapparna på denna fjärrkontroll har därmed programmerats med signalen för påslag av strömmen och signalen för avslag av strömmen på luftkonditioneraren respektive och luftkonditioneraren kan fjärrstyras med denna fjärrkontroll.
Överföring av data mellan fjärrkontroller
Det är möjligt att överföra data som till exempel inlärda signaler och komponentkodinställningar mellan denna fjärrkontroll och en annan Sony
Det är möjligt att överföra alla data lagrad i denna fjärrkontroll eller data i en komponentvalknapp på denna fjärrkontroll till en annan Sony
Att överföra all data lagrad i denna fjärrkontroll
4
6
3 | PROGRAM |
|
2
TV | SAT | VCR | DVD | CBL | AMP |
CD | MD | TAPE | M1 | M2 | M3 |
37
forts. SE