
Att exekvera en serie kommandon
—Funktioner för systemkontroll (forts.)
Exempel: Att programmera proceduren på sidan 22 för VCR- knappen
1Medan COMMANDER OFF hålls intryckt, tryck på w + och VCR.
Det komponentnamn som du har valt lyser med ett stadigt sken samtidigt som andra komponentnamn blinkar.
Om en serie kommandon redan har programmerats för den knappen
De programmerade tangenttryckningarna visas i följd. För att programmera en ny serie manövrer, radera först programmet (sidan 25).
2Följ punkterna 3 till 6 på sidan 24.
OBS!
•Det är möjligt att programmera funktioner för systemkontroll för en komponentval- knapp på vilken funktionen för strömpåslag (sidan 30) redan finns programmerad. I det fallet kommer funktionen för strömpåslag att skrivas över och kan inte längre användas. Om funktioner för systemkontroll för den knappen raderas, återställs funktionen för strömpåslag och det går att använda den igen.
•Det går inte att programmera funktioner för systemkontroll för en komponentvalknapp för vilken en signal redan har programmerats genom ”inlärning” (sidan 32). (”NG” blinkar på displayen.)
•Det går att programmera en signal för en komponentvalknapp genom ”inlärning” (sidan 32) för vilken funktioner för systemkontroll har programmerats. I det fallet kommer funktionen för systemkontroll att skrivas över och kan inte längre användas. Om den ”inlärda” signalen raderas från knappen, återställs funktionen för systemkontroll och det går att använda den igen.
•Det är möjligt att programmera funktionen för strömpåslag (sidan 30) för en komponentvalknapp för vilken en funktion för systemkontroll har programmerats, men det går inte att använda funktionen för strömpåslag. Om funktionen för systemkontroll raderas från den knappen, går det att använda funktionen för strömpåslag.
•Om du avbryter proceduren i något moment i mer än två minuter, avslutas inställningsläget och den serie kommandon som har programmerats fram till det momentet lagras. Radera i så fall programmet och starta om från punkt 1 för att lagra hela programmet från början. Det går inte att fortsätta därifrån programmeringen avbröts.
•Om du ändrar komponentkodnumret (sidan 8) eller programmerar en ny signal genom inlärning (sidan 15) för en tangent eller knapp som har programmerats med en serie kommandon för en funktion för systemkontroll, kommer den nya signalen att sändas när du trycker på motsvarande komponentvalknapp.
28
SE