alebo pohybujúcimi sa časťami prístroja. Poško- dené alebo zamotané káble alebo konektory zvyšujú riziko zásahu elektrickým prúdom.
JPoškodený prístroj, sieťový kábel alebo sieťový konektor znamenajú ohrozenie
života zásahom elektrickým prúdom. Kontrolujte pravidelne stav prístroja, sieťového kábla a konektora.
JKontrolujte pravidelne sieťové vedenie elektric- kého prístroja a výmenu poškodeného vedenia zverte kvalifikovanému odborníkovi.
JPri práci vo vonkajšom prostredí používajte len také predlžovacie káble, ktoré sú schválené aj pre exteriéry. Používanie predlžovacieho kábla vhodného pre exteriéry znižuje riziko zásahu elektrickým prúdom.
JPrístroje s poškodenými súčiastkami už viac nepoužívajte. V prípade nebezpečenstva okamžite vytiahnite sieťový konektor.
JVýstraha! Prístroje nikdy neotvárajte. Opravy a výmenu súčiastok zverte servisnému stredisku alebo kvalifikovanému elektrikárovi.
QBezpečnosť osôb
JBuďte vždy opatrní a dávajte pozor na to, čo robíte. K práci s elektrickým náradím pristu- pujte s rozvahou. Prístroj nepoužívajte vtedy, ak ste nesústredení alebo unavení, alebo pod vplyvom drog, alkoholu či liekov. Jediný mo- ment nepozornosti pri používaní prístroja môže viesť k závažným poraneniam.
JNoste osobný ochranný výstroj a vždy používajte ochranné okuliare. Nosenie osobného
ochranného výstroja, ako je respirátor, protišmyková bezpečnostná obuv, ochranné ru- kavice, ochranná prilba alebo ochrana sluchu, v závislosti od druhu a použitia elektrického náradia, znižuje riziko poranení.
JZabráňte neúmyselnému uvedeniu do prevádz- ky. Skôr než zasuniete konektor do zásuvky, uistite sa, že je spínač v polohe „VYP“. Ak máte pri prenášaní prístroja prst na spínači ZAP/VYP alebo ak prístroj zapojíte do siete už zapnutý, môže to viesť k úrazom.
Bezpečnostné pokyny
JSkôr než prístroj zapnete, odstráňte nastavo- vacie náradie alebo skrutkový kľúč. Náradie alebo kľúč, nachádzajúci sa v otáčajúcej sa časti prístroja, môže viesť k poraneniam.
JNepreceňujte sa. Zabezpečte si stabilný postoj a vždy udržiavajte rovnováhu. Vďaka tomu bu- dete môcť prístroj v neočakávaných situáciách lepšie kontrolovať.
JNoste vhodný odev. Nenoste široké oblečenie alebo ozdoby. Vlasy, oblečenie a rukavice držte čo najďalej od pohybujúcich sa častí. V prípade dlhých vlasov noste sieťku na vlasy. Voľné, nepri- liehavé oblečenie, ozdoby alebo dlhé vlasy sa môžu zachytiť do pohybujúcich sa častí.
QStarostlivá manipulácia a pou- žívanie elektrického náradia
JElektrické náradie nepreťažujte. Používajte na prácu elektrické zariadenie, ktoré je na tento účel určené. S vhodným elektrickým náradím budete v danom rozsahu výkonu pracovať lepšie a bezpečnejšie.
JNepoužívajte elektrické náradie, ktorého spínač je chybný. Elektrické náradie, ktoré sa nedá zapnúť alebo vypnúť, je nebezpečné a musí sa opraviť.
JPred nastavením prístroja, výmenou častí príslu- šenstva alebo odložením prístroja vytiahnite zo zásuvky konektor. Toto preventívne opatrenie zabraňuje neúmyselnému spusteniu prístroja.
JNepoužívané elektrické náradie uschovajte mimo dosahu detí. Nedovoľte používať prístroj osobám, ktoré s ním nie sú oboznámené alebo si neprečítali tieto pokyny. Elektrické náradie je nebezpečné, ak ho používajú neskúsené osoby.
JO prístroj sa dôkladne starajte. Kontrolujte, či pohyblivé časti prístroja fungujú bezchybne a nezasekávajú sa, či súčiastky nie sú zlomené alebo natoľko poškodené, že by bola narušená funkcia prístroja. Poškodené súčiastky dajte pred použitím prístroja opraviť. Príčinou mnohých úrazov je zlá údržba elektrického náradia.
JRezné nástroje udržiavajte ostré a čisté. Starostlivo ošetrené rezné nástroje s ostrými reznými hranami sa menej zasekávajú a dajú sa ľahšie viesť.
SK 79