
1800126951 GV7310 E0 GTS_110X154 24/07/12 10:05 PAGE48
ANVÄNDNING
Ångstrykning
• Ställ in strykjärnets temperatur efter det material som ska strykas (se tabellen | Ställ aldrig järnet på ett | |
nedan). | metallställ då det kan | |
• Termostatlampan börjar lysa. Var försiktig! När du sätter på strykjärnet och när du | skada sulan. Ställ järnet | |
sänker temperaturen under strykningens gång, är ångstationen klar att användas | på basenhetens | |
först när termostatlampan släcks och den gröna knappen på kontrollpanelen lyser | avställningsplatta: den är | |
konstant. | utrustad med glidsäkra | |
tassar och | ||
Du kan fortsätta stryka direkt när du höjer temperaturen under pågående | ||
specialkonstruerad för att | ||
strykning. | tåla höga temperaturer. |
•Under strykningen tänds och släcks lampan på strykjärnet beroende på värmebehovet, utan att det påverkar strykresultatet.
•För att få ånga, tryck på ångknappen under järnets handtag - bild 5. Genom att släppa knappen upphör ångflödet.
•Om stärkelsemedel används ska det sprayas på avigsidan av plagget som skall strykas.
Välj stryktemperatur
REGLERA STRYKJÄRNETS TEMPERATUR OCH ÅNGTRYCK EFTER DET MATERIAL SOM SKALL STRYKAS:
TEXTILER | INSTÄLLNING AV TEMPERATUR | |
|
|
|
Syntetmaterial, silke |
|
|
(polyester, acetat, akryl, polyamid) |
|
|
|
|
|
Ylle |
|
|
|
|
|
Linne, bomull |
|
|
|
|
|
Vid första användningstillfället eller om ångan inte använts på några minuter: håll järnet borta från strykplagget och tryck flera gånger i rad på ångknappen bild 5. På så sätt avlägsnas kallvattnet ut ur ångkretsen.
• Termostatinställning:
-Börja med material som kräver låg stryktemperatur och avsluta med att stryka material som tål högre temperaturer (••• eller Max).
-Om du stryker material bestående av blandfibrer, anpassa stryktemperaturen efter den ömtåligaste fibersorten.
Strykning utan ånga
• Tryck inte på ångknappen på strykjärnet.
Vid andra material än linne eller bomull, håll stryksulan en bit från plagget för att inte bränna materialet.
Vertikal strykning
•Ställ in strykjärnets termostat på maxläge.
•Häng upp plagget på en klädhängare och sträck tyget något med ena handen. Ångan som utlöses är mycket het. Vertikalånga därför aldrig kläder som bärs av en person, utan klädesplagget ska hänga på en klädhängare.
•Tryck på ångknappen - bild 5, i omgångar medan du för järnet uppifrån och ned - bild 6.
Påfyllning av vattentanken
•När den röda lampan för "tom tank" blinkar, betyder det att det inte längre finns vatten i apparaten. - bild 16. Vattentanken är tom.
•Stäng av och dra därefter ur kontakten till ångstationen och öppna luckan till vattentanken.
•Fyll på vattentanken med max 1,6 l vatten med hjälp av en vattenkanna utan att överskrida maxstrecket - bild 4.
•Sätt i kontakten igen och starta därefter ångstationen - bild 17.
48