Înainte de a consulta manualul de utilizare

Asiguraţi-vă că aţi verificat următorii termeni înainte de a consulta manualul de utilizare.

Pictogramele care vor fi folosite în acest manual

Pictogramă

Termen

Definiţie

 

 

 

 

 

Aceasta reprezintă o funcţie

 

DVD

disponibilă la discurile DVD sau

 

DVD-R/DVD-RW(V)/+R care au fost

 

 

 

 

înregistrate şi finalizate.

 

 

 

 

RAM

Aceasta reprezintă o funcţie

 

disponibilă la discurile DVD-RAM.

 

 

 

 

 

 

-RW

Aceasta reprezintă o funcţie

 

disponibilă la discurile DVD-RW.

 

 

 

 

 

 

-R

Aceasta reprezintă o funcţie

 

disponibilă la discurile DVD-R.

 

 

 

 

 

 

+RW

Aceasta reprezintă o funcţie

 

disponibilă la discurile DVD+RW.

 

 

 

 

 

 

+R

Aceasta reprezintă o funcţie

 

disponibilă la discurile DVD+R.

 

 

 

 

 

 

CD

Aceasta reprezintă o funcţie disponibilă

 

la un CD de date (CD-R sau CD-RW).

 

 

 

 

 

 

 

Aceasta reprezintă o funcţie disponibilă

 

JPEG

la discurile CD-R/-RW sau DVD-RAM/

 

 

DVD±RW/DVD±R care conţin imagini.

 

 

 

 

 

Aceasta reprezintă o funcţie

 

MP3

disponibilă la discurile de date CD-R/-

 

 

RW sau DVD-RAM/DVD±RW/ DVD±R.

 

 

 

 

 

Aceasta reprezintă o funcţie

 

MPEG4

disponibilă la discurile de date CD-R/-

 

 

RW sau DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R.

 

 

 

 

 

Acesta reprezintă o situaţie în care

 

Atenţie

o funcţie nu poate fi utilizată sau în

 

 

care setările au fost anulate.

 

 

 

 

 

Aceasta reprezintă recomandările sau

 

NOTĂ

instrucţiunile de pe pagina respectivă

 

 

care permit utilizarea tuturor funcţiilor.

 

 

 

 

Butonul

O funcţie care poate fi iniţializată prin

 

One-Touch

apăsarea unui singur buton.

 

 

 

 

Butonul

O funcţie care poate fi acţionată prin

 

ANYKEY

utilizarea butonului ANYKEY.

 

 

 

Despre folosirea acestui manual de utilizare

1)Asiguraţi-vă că aţi consultat instrucţiunile de siguranţă înainte de utilizarea DVD recorderului. (Consultaţi paginile 2-5)

2)Dacă apare o problemă, consultaţi secţiunea Troubleshoot- ing (depanare). (Consultaţi paginile 70-71.)

Copyright

©2007 Samsung Electronics Co.

Toate drepturile rezervate. Acest manual de utilizare nu poate fi reprodus sau copiat parţial sau integral fără permisiunea prealabilă a Samsung Electronics Co.

Despre utilizarea acestui DVD recorder

▌Pasul 1 : Selectaţi tipul de disc

Acest DVD recorder poate înregistra pe următoarele tipuri de discuri. Dacă doriţi să înregistraţi de mai multe ori pe acelaşi disc sau dacă doriţi să editaţi discul după înregistrare, selectaţi un disc reinscripti- bil DVD±RW sau DVD-RAM.

Dacă doriţi să salvaţi înregistrarea fără să o modificaţi, selectaţi un disc DVD±R neinscriptibil.

DVD-R150

DVD-R155

▌Pasul 2 : Formataţi discul pentru a începe înregistrarea.

DVD recorderul iniţializează automat formatarea, dacă introduceţi un disc nefolosit. Această operaţie este necesară pentru a pregăti înregistrarea pe un disc.

Utilizarea unui disc DVD-RAM

Discul de acest tip poate fi formatat în formatul de înregistrare DVD-Video (Modul VR). Puteţi să editaţi materialul video înreg- istrat, să creaţi o listă de redare şi să editaţi conţinutul video dintr-o anumită secvenţă, conform preferinţelor dvs.

Utilizarea unui disc DVD±RW/+R

Atunci când introduceţi pentru prima oară un disc DVD±RW/ +R nou, va apărea mesajul “Uninitialised Disc. Do you want to initialise this disc?” (Disc neiniţializat. Doriţi să iniţializaţi?). Dacă selectaţi Yes (Da), va fi lansată iniţializarea. Discul DVD- RW poate fi formatat în formatul DVD-Video (Modul Video) sau în formatul de înregistrare DVD-Video (Modul VR)

În cazul discurilor DVD+RW, nu există nici o diferenţă între formatul DVD-Video (Modul Video) şi formatul de înregistrare DVD-Video (Modul VR).

Utilizarea unui disc DVD-R

Formatarea unui disc nu este necesară, fiind acceptat doar modul de înregistrare Video. Puteţi reda acest tip de disc pe mai multe suporturi DVD, doar dacă acestea au fost finalizate.

■ Pe un disc DVD-RW puteţi utiliza doar modul VR sau Video, dar nu amândouă modurile simultan.

Puteţi modifica formatul DVD-RW în alt format, prin operaţia de reiniţializare. Reţineţi că datele de pe disc se pierd în momentul în care modificaţi formatele.

▌Pasul 3 : Înregistrare

Există două metode de înregistrare, Direct Recording (Înregistrare directă) şi Timer Recording (Înregistrare cu temporizator). Înreg- istrarea cu temporizator se realizează după dată: o singură dată, zilnic, de luni până sâmbătă, de luni până vineri, de miercuri până sâmbătă etc.

Moduri de înregistrare : XP (Mod imagine de înaltă calitate), SP (Mod imagine de calitate standard), LP (Mod înregistrare de lungă durată) şi EP (Mod extins de înregistrare), în funcţie de modul de înregistra- re. Dacă setaţi înregistrarea în modul FR, obţineţi o calitate optimă a imaginii înregistrate, în funcţie de timpul disponibil pe disc.

Noţiuni introductive

Română - 9

Page 232
Image 232
Samsung DVD-R155/EUR, DVD-R155/XEC Înainte de a consulta manualul de utilizare, Despre utilizarea acestui DVD recorder