
Smart tilberedning
Smart tilberedning
Vejledning – autotilberedning
| Mad | Portionsstørrelse | Udstyr | Trin |
|
| (kg) |
|
|
|
|
|
|
|
A1 | Portionsmåltid | Keramisk plade | 1 | |
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
Placeres på en keramisk plade og tildækkes med mikrobølgefilm. Dette program er velegnet til måltider, der består af 3 dele (f.eks. kød med sauce, grøntsager og en sideanretning, som f.eks. kartofler, ris eller pasta). Lad stå i 3 minutter efter tilberedning.
A2 | Frossen pizza | Grillindsats + | 2 | |
|
| keramisk plade |
| |
|
|
|
|
|
|
| Sæt den frosne pizza i ovnen. |
| |
|
|
|
|
|
A3 | Frossen lasagne | Grillindsats + | 2 | |
|
| keramisk plade |
| |
|
|
|
|
|
Sæt den frosne lasagne i et passende ildfast glasfad eller keramisk fad. Lad den stå i
A4 | Hel kylling | Grillindsats + | 2 | |
|
| keramisk plade |
| |
|
|
|
|
|
Pensl afkølet kylling med olie og krydderier. Læg med brystsiden nedad midt på grillindsatsristen med keramisk plade. Vend, så snart ovnen bipper. Tryk på startknappen for at fortsætte tilberedningen. Lad stå i 5 minutter efter tilberedningen.
A5 | Kyllingestykker | Grillindsats + | 4 | |
|
| keramisk plade |
| |
|
|
|
|
|
Pensl afkølede kyllingestykker med olie og krydderier. Læg dem på grillindsatsen med den keramiske plade med skinsiden nedad. Vend, så snart ovnen bipper. Lad stå i
A6 Lammesteg | Grillindsats + | 3 | |
| keramisk plade |
| |
|
|
|
|
Læg den marinerede lammesteg på grillindsatsristen med keramisk plade. Vend og start forfra, når ovnen bipper.
A7 | Frosne | Bageplade |
| 3 | |
| ovnkartofler |
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
| Fordel de frosne ovnpomfritter på en bageplade. |
|
46 Dansk
NQ50J3530_EE_DE68-04356D-00_DA.indd 46
4/7/2015 7:11:23 PM