Zastosowanie: Kino domowe
(rysunek 4)
Pod¡ƒcz subwoofer poprzez gniazdo LINE IN (1) do wyj·cia amplitunera oznaczonego LFE lub SUBWOOFER. UÃyj kabla koaksjalnego. Je·li uÃywasz wi∆cej nià jednego subwoofera, po¡ƒcz je razem poprzez wej·cia LINK OUT (2) pierwszego i LINE IN (1) drugiego.
Zastosowanie: 2-kana¡owe audio
W przypadku systemu stereo zalecane jest pod¡ƒczenie subwoofera równolegle z jednym z g¡o·ników. Nie zak¡óci to pracy g¡o·nika. Nie ma konieczno·ci pod¡ƒczania w wej·cia LINE OUT amplitunera.
UÃycie jednego subwoofera (rysunek 5)
Lewy i prawy kana¡ sƒ po¡ƒczone razem i sumowane we wzmacniaczu subwoofera.
UÃycie dwóch subwooferów (rysunek 6)
Je·li kaÃdy z subwooferów moÃe staπ oddzielnie blisko kaÃdej z kolumn, dla zachowania lepszej stereofonii najlepiej pod¡ƒczyπ kaÃdy z subwooferów do oddzielnego wyj·cia amplitunera.
Je·li subwoofery nie mogƒ byπ umieszczone blisko kolumn, lepszym rozwiƒzaniem jest pod¡ƒczenie lewego i prawego kana¡u do obu urzƒdze◊. Tak jak w punkcje „UÃycie jednego subwoofera“.
UÃycie wi∆cej nià jednego subwoofera
UÃycie wi∆cej nià jednego subwoofera w jednym zestawie udoskonala jego moÃliwo·ci w nast∆pujƒcy sposób:
•Utrzymuje separacj∆ stereo do niÃszych cz∆stotliwo·ci.
•Lepiej wype¡nia dØwi∆kiem wi∆ksze pokoje ods¡uchowe.
•UmoÃliwia lepsze wykorzystanie efektów przy odtwarzaniu dØwi∆ku 5.1 (6.1, 7.1).
•Wyg¡adza rezonanse pokoju przy efektach niskich cz∆stotliwo·ci.
SprawdØ dwa razy pod¡ƒczenie
UPEWNIJ SI≈, …E ZASILANIE OPISANE NA OBUDOWIE, JEST ZGODNE Z ZASILANIEM W SIECI.
Przed próbƒ ods¡uchu jako·ci dØwi∆ku twojego nowego systemu oraz ostatecznymi regulacjami, ponownie sprawdØ wszystkie pod¡ƒczenia. Czasami zdarza si∆, Ãe uÃytkownicy skarà si∆, Ãe system nie dzia¡a prawid¡owo. Najcz∆·ciej okazuje si∆, Ãe jest to spowodowane nieprawid¡owym pod¡ƒczeniem. Upewnij si∆, Ãe:
•Pod¡ƒczenie faz jest prawid¡owe – plus powinien byπ pod¡ƒczony do plusa a minus do minusa. Zamiana fazy powoduje os¡abiony bas i niewyraØny obraz dØwi∆ku.
•G¡o·nik prawy nie jest zamieniony z lewym – MoÃe to spowodowaπ np., Ãe podczas ods¡uchu muzyki, dØwi∆k poszczególnych instrumentów dociera z niew¡a·ciwych kierunków, a podczas oglƒdania filmów, efekty
przestrzenne nie sƒ zgodne z obrazem na ekranie.
W¡ƒczanie i wy¡ƒczanie
Zalecamy, aby w¡ƒczyπ subwoofer po w¡ƒczeniu zestawu. Urzƒdzenie powinno byπ wy¡ƒczane jako pierwsze.
Przycisk trybów stand by/auto/on (MODE)
(7)nie izoluje w ca¡o·ci subwoofera od Øród¡a zasilania.
Dzia¡a w nastepujƒcy sposób:
OOn:
W tej pozycji wzmacniacz subwoofera jest w¡ƒczony i lampka pali si∆ na zielono.
AAuto:
Ustawiajƒc subwoofer w tryb auto najpierw prze¡ƒcza si∆ on na tryb STAND BY, a lampka ·wieci si∆ na czerwono. Je·li tylko urzƒdzenie wykryje sygna¡ wej·ciowy, automatycznie si∆ w¡ƒcza, a lampka zapala si∆ na zielono. Je·li w przeciƒgu ok. 5 minut, do urzƒdzenia nie zostanie dostarczony sygna¡ wej·ciowy, wzmacniacz automatycznie powróci do trybu STAND BY, za· lampka zacznie ·wieciπ na czerwono.
sStandby:
W tym trybie subwoofer ustawiony jest na czuwanie i lampka pali si∆ na czerwono. Je·li, podczas pracy w trybie Auto, subwoofer prze¡ƒcza si∆ w tryb czuwania (STAND BY), odtwarzajƒc sygna¡ z wej·cia LINE IN, spróbuj zredukowaπ ustawienie g¡o·no·ci na subwooferze, przywracajƒc balans poprzez zwi∆kszenie warto·ci sygna¡u na wyj·ciu procesora.
Je·li subwoofer nie b∆dzie uÃywany przez d¡uÃszy czas, radzimy od¡ƒczyπ go od prƒdu.
Ustawiania sterowników
•Regulacja g¡o·no·ci (VOLUME) (VOL) (11)
•Filtr dolnoprzepustowy (Hz) (10)
•Prze¡ƒcznik fazy (9)
•Prze¡ƒcznik zakresu cz∆stotliwo·ci (8)
Optymalne ustawienia zaleà od urzƒdze◊, z jakimi wspó¡pracuje subwoofer. Je·li uÃywasz wi∆cej, nià jednego subwoofera, pami∆taj, aby ustawienia by¡y takie same.
UÃycie z dekoderami kina domowego
Subwoofer B&W nie jest licencjonowanym komponentem THX®, lecz moÃe byπ uÃywany w systemach THX®
•Ustaw regulator g¡o·no·ci na godzin∆ 12.
•Ustaw Prze¡ƒcznik zakresu cz∆stotliwo·ci na i.
•Ustaw prze¡ƒcznik fazy na +.
•Ustawienie filtra dolno przepustowego jest nieistotne.
Zobacz takÃe „Dostrajanie“
Je·li posiadasz kontroler THX, sprawdØ, czy masz w¡ƒczonƒ funkcj∆ subwoofera. Do poprawnej kalibracji powinny byπ przeprowadzone wszystkie testy z kontrolera THX. We wszystkich
przypadkach poziom powinien byπ ustawiony na 75dB SPL z pozycji s¡uchania. Ustawienie g¡o·no·ci odpowiada standardowi THX
W przypadku innych dekoderów ustaw najpierw wszystkie g¡o·niki, a potem subwoofer. UÃyj testów procesora do poprawnego dostrojenia. Je·li procesor nie b∆dzie móg¡ skonfigurowaπ subwoofera, zwi∆ksz jego g¡o·no·π.
Niedrogie mierniki dØwi∆ku dost∆pne sƒ w sklepach elektronicznych. Zapoznaj si∆ takÃe z instrukcjƒ dekodera, jak poprawnie zbalansowaπ zestaw.
2-kana¡owe audio
•Ustaw pokr∆t¡o nat∆Ãenia dØwi∆ku na godzin∆ 12.
•Ustaw prze¡ƒcznik EQ na pozycj∆ i.
•Ustaw prze¡ƒcznik fazy na
•Ustaw filtr dolnoprzepustowy na
Warto·π przy
Zobacz takÃe „Dostrajanie“.
Dostrajanie
Kino domowe
W instalacjach kina domowego znajduje si∆ oddzielny kana¡ na subwoofer (LFE). Filtr dolnoprzepustowy nie dzia¡a na poziomie wej·cia liniowego, poniewaà procesor podaje juà filtrowany sygna¡. Faza jednak musi byπ ustawiona. Standardowo, faza powinna byπ ustawiona w pozycji +, jednak gdy subwoofer znajduje si∆ w miejscu ewidentnie róÃnym od reszty g¡o·ników, lub gdy wzmacniacz mocy zasilajƒcy te g¡o·niki odwraca faz∆, naleÃy zastosowaπ pozycj∆
Procesory dØwi∆ku przestrzennego majƒ skalibrowane ustawienia sygna¡u szumu, który moÃe byπ uÃyty do ustawienia wszystkich g¡o·ników, co u¡atwia zadanie bardziej nià w systemach stereo. JednakÃe nie trzeba si∆ obawiaπ ustawiania samemu, moÃe to daπ o wiele lesze rezultaty.
Optymalne ustawienia fazy i filtra dolnoprzepustowego zaleÃy od odci∆cia niskich cz∆stotliwo·ci kolumn. Ustawienia podane powyÃej dodajƒ wystarczajƒcƒ ilo·π basu i powinny byπ satysfakcjonujƒce.
Ustaw system i w¡ƒcz program zawierajƒcy jednostajny bas, aby sprawdziπ czy jest zadowalajƒcy.
UÃywajƒc przewodnika ustawie◊, sprawdØ najpierw prze¡ƒcznik fazy. Wybierz pozycj∆ dajƒcƒ najpe¡niejszy bas. Zalecane ustawienia sƒ optymalne, jednakÃe je·li kolumny pod¡ƒczone sƒ do wzmacniacza w przeciwfazie lub
35