Spolu s tímto návodem by balení m>lo jet> obsahovat :
1 subwoofer
4 roubovací gumové noãky
4 roubovací hroty s pojistnou maticí
Vstupy, ovládání a signalizace
Panel vstupÅ (obr.2)
1Linkov≥ vstup
2 Linkov≥ v≥stup
3 Vstup pro reproduktorovou úrove[
4 Ur#ení napájení
5 Napájecí kabel
Ovládací panel (obr.3)
6LED indikátor
7P_epína# modu (pohotovostní / auto / zapnuto) (MODE)
8P_epína# ekvalizace (EQ)
9 P_epína# fáze (PHASE)
10Regulace frekvence dolnopropustného filtru (Hz)
11Regulace hlasitosti (VOL)
Pouãití subwooferu
Aplikace: Domácí kino
Hlavní funkcí subwooferu je reprodukce nízk≥ch frekvencí. V závislosti na nastavení procesoru obsahuje tento kanál bud’ pouze samostatnou subwooferovou stopu nebo
Aplikace: Dvoukanálové stereo
Subwoofer je pouãit pro vylepení basového pásma, které není reprodukováno hlavními reprosoustavami. Nejlepích v≥sledkÅ je dosaãeno
Umíst>ní subwooferu
Protoãe subwoofer reprodukuje pouze nízké frekvence, nejsou poãadavky na jeho umíst>ní tak kritické jako u klasick≥ch reprosoustav. Vyza_ovan≥ zvuk není tak sm>rov≥ a k získání dobrého efektu lze zvolit rÅzná umíst>ní. Nejlepích v≥sledkÅ je vak dosaãeno p_i umíst>ní subwooferu mezi levou a pravou reprosoustavu nebo v blízkosti jedné z nich. Pokud pouãíváte dva subwoofery, je nejlepí umístit jeden blízko pravé a druh≥ blízko levé p_ední reprosoustavy.
Umíst>ní subwooferu za poslucha#e je moãné zejména u surround instalací, znamená ale horí vyobrazení zvuku Není- li vak jiná moãnost, jedná se o p_ijateln≥ kompromis.
Umíst>ní subwooferu v blízkosti rohÅ a st>n ovliv[uje reprodukci stejn≥m zpÅsobem jako u klasick≥ch
reprosoustav. "ím blíãe je reprosoustava odrazové ploe st>ny, tím více se zdÅrazní basy. Na rozdíl od klasick≥ch reprosoustav mÅãete ale zvuk sestavy doladit pomocí regulace hlasitosti subwooferu. Blízkostí st>ny lze docílit siln>jích basÅ a reprosoustava tudíã nemusí b≥t tolik namáhán. Má to ovem i své zápory. Umíst>ní v rohu #asto vyvolá nízkofrekven#ní rezonance místnosti a bas je pak mén> p_esn≥.
Ne vechny místnosti se vak chovají stejn>, proto p_ed finálním rozhodnutím s umíst>ním subwooferu experimentujte. K posouzení hladkosti basÅ je vhodná hudební ukázka s rÅznou intenzitou basÅ. Poslouchejte,
Pokud budete subwoofer provozovat v uzav_eném prostoru (nap_. umíst>n≥ v nábytku na míru), musí b≥t prostor odv>tráván k zajit>ní správného chlazení p_ístroje. V takovém p_ípad> se porad’te s Vaím prodejcem.
Subwoofer je dodáván se #ty_mi hroty. Hroty snadno proniknou kobercem a zajistí tak pevn≥ kontakt p_ímo s povrchem podlahy.
P_i montáãi kaãdého hrotu nebo noãky naroubujte nap_ed pojistnou matici na závitu aã na doraz a poté hrot / noãku zaroubujte zcela do ozvu#nice.
Elektrické p_ipojení
Odpojte vechna za_ízení v systému od el. sít>, dokud nebude signálové propojení zcela hotovo a zkontrolováno. P_edejdete tak riziku pokození za_ízení b>hem propojování.
Subwoofer nabízí moãnost p_ipojení linkovou úrovní p_es
Vyuãijte následující rady pro volbu správné metody zapojení pro vai instalaci.
Aplikace: Domácí kino (obr.4)
P_ipojte subwoofer pomocí zdí_ek LINE IN (linkov≥ vstup) (2) na linkov≥ v≥stup procesoru ozna#en≥ jako LFE nebo SUBWOOFER, pouãijte vhodn≥ koaxiální propojovací kabel. Pokud pouãíváte více subwooferÅ, propojte linkov≥ v≥stup LINK OUT (3) prvního s linkov≥m vstupem LINE IN (2) dalího.
Aplikace: dvoukanálové stereo
Pro dvoukanálov≥ systém pouãijte rad>ji propojení p_es reproduktorovou úrove[,
neã linkové propojení. Subwoofer znamená vysokou impedan#ní zát>ã pro stereofonní v≥konov≥ zesilova# a odebírá p_itom velmi mal≥ proud. MÅãe tak b≥t p_ipojen paraleln> s hlavními reprosoustavami bez neãádoucích efektÅ.
Pouãití jednoho subwooferu (obr.5)
Lev≥ i prav≥ kanál je p_ipojen k zesilova#i subwooferu.
Pouãití dvou subwooferÅ (obr.6)
Pokud nejsou subwoofery umíst>ny poblíã hlavních reprosoustav, dosáhne se lepích v≥sledkÅ p_ivád>ním signálu levého i pravého kanálu do obou subwooferÅ. Zapojení obou subwooferÅ znázor[uje obrázek 5 a popisuje odstavec „pouãití jednoho subwooferu“.
Pouãití více neã jednoho subwooferu
Pouãití více neã jednoho subwooferu v jedné instalaci vylepuje dojem z reprodukce v následujících bodech:
•Udrãuje separaci stereo kanálÅ na nízk≥ch frekvencích.
•Poradí si i s velk≥mi místnostmi.
•Umoã[uje v>tí maximální zvukovou úrove[ – dob_e vyuãitelné pro efektivní reprodukci speciálních efektÅ v aplikaci domácího kina.
•Vyhlazení efektu nízkofrekven#ních rezonancí místnosti.
Dvojí kontrola zapojení
UBEZPE"TE SE ZDA NAP<TÍ (V) UDÁVANÉ NA PANELU ZESILOVA"E SOUHLASÍ S NAP<TÍM VE VA{Í ZÁSUVCE.
P_ed vyzkouením kvality zvuku vaí nové instalace a jejím nastavením, proved’te dvojí kontrolu propojení. "asto se stane, ãe si uãivatelé st>ãují na patn≥ zvuk a p_í#inou je chybné propojení. Zkontrolujte:
•Správnost zapojení fáze – kladné konektory reprosoustav musí b≥t zapojeny ke kladn≥m terminálÅm zesilova#e a záporné k záporn≥m. {patné zapojení má za následek nep_esn≥ zvuk s nekonkrétním prostorem, p_ípadn> nedostatek basÅ #i obojí.
•Zda nedolo k prohození levého a pravého kanálu – v≥sledkem by bylo opa#né zobrazení pozic nástrojÅ v orchestru nebo opa#n≥ sm>r d>ní zvuku oproti obrazu u domácího kina.
Zapínání a vypínání
Doporu#ujeme Vám, aby jste subwoofer zapínali aã po vech za_ízeních fungujících jako zdroj signálu. Podobn> p_i vypínání vypn>te jako první subwoofer.
P_epína# modu standby/auto/on (7) neodpojuje subwoofer úpln> od elektrické sít>. Udrãuje tak pod minimálním napájením pomocn≥ spínací obvod.
38