dzie. Za pomocą odpowiednio dobranego na- rzędzia pracuje się lepiej i bezpieczniej w po- danym zakresie wydajności.
JNie używać elektronarzędzi, których wyłącz- nik jest uszkodzony. Elektronarzędzie, którego nie można włączyć lub wyłączyć jest niebez- pieczne i winno być naprawione.
JWyciągnąć wtyczkę kabla z gniazdka siecio- wego zanim przystąpi się do ustawiania urzą- dzenia, wymiany części wyposażenia lub odło- żenia urządzenia. Ten środek ostrożności zapobiega niezamierzonemu uruchomieniu urządzenia.
JTrzymać nieużywane elektronarzędzia w miej- scu niedostępnym dla dzieci.
Nie pozwalać na używanie urządzenia przez osoby, które nie są obeznane z tym urządze- niem lub nie czytały niniejszej instrukcji obsługi. Elektronarzędzia stają się niebezpieczne, jeśli używane są przez osoby niedoświadczone.
JStarannie pielęgnować urządzenie. Kontrolo- wać, czy ruchome części urządzenia należycie funkcjonują i nie zakleszczają się, nie są pęk- nięte lub tak uszkodzone, że działanie urzą- dzenia jest naruszone. Oddać do naprawy uszkodzone części przed uruchomieniem urzą- dzenia. Wiele wypadków jest spowodowa- nych przez niewłaściwą konserwacją elektro- narzędzi.
JUżywać urządzenie, wyposażenie, narzędzia obróbcze itd. zgodnie z niniejszymi instrukcja- mi oraz tak, jak to jest przepisane dla tego specjalnego typu urządzenia. Należy przy tym uwzględnić warunki pracy i rodzaj wyko- nywanej pracy. Używanie elektronarzędzi do innych celów, aniżeli to jest przewidziane, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Wskazówki bezpieczeństwa odnoszące się do danego elektronarzędzia
JNie dotykać kabla sieciowego, gdy w trakcie pracy został uszkodzony lub przecięty. Na- tychmiast wyciągnąć wtyczkę kabla i oddać następnie urządzenie do naprawy w autoryzo-
Wskazówki bezpieczeństwa
wanym punkcie serwisowym lub przez fachow- ca.
JNie używać urządzenia, gdy jest wilgotne lub w wilgotnym otoczeniu.
JW razie pracy na wolnym powietrzu podłą- czyć urządzenie poprzez wyłącznik ochronny prądu uszkodzeniowego (FI) z maksymalnym prądem wyłączenia 30 mA.
Stosować tylko taki kabel przedłużający, który jest dopuszczony do pracy na zewnątrz.
JW razie niebezpieczeństwa natychmiast wy- ciągnąć wtyczkę kabla z gniazda sieciowego.
JProwadzić kabel zasilający zawsze z tyłu urzą- dzenia.
JNiebezpieczeństwo powsta-
nia pożaru na skutek two- rzenia się iskier! Iskry tworzą
się podczas szlifowania metali. Zwracać uwagę, aby w obszarze pracy nie były narażone oso- by i nie znajdowały się żadne palne materiały.
mOstrzeżenie! Trujące opary!
Praca, podczas której powstają szkodliwe / trujące pary stanowi zagrożenie dla zdrowia dla osoby obsługującej lub osób znajdujących się w pobliżu.
JZakładać okulary ochronne, ochron- niki słuchu, maskę przeciwpyłową i rękawice ochronne.
JNiebezpieczeństwo oparzenia! Pod- czas szlifowania przedmiot obrabiany staje się gorący. Nigdy nie dotykać obrabianego przedmiotu w miejscu obróbki i odczekać aż do wystarczającego ochłodzenia. Dokonywać przerw w czasie dłuższych prac szlifierskich, aby przedmiot obrabiany mógł się ochłodzić przed przystąpieniem do dalszego szlifowa- nia. Nie należy przekraczać 30 minut nieprze- rwanej pracy.
JSzlifierka stojakowa dwuściernicowa zaprojek- towana jest do szlifowania powierzchni przed- miotów metalowych na sucho. Urządzenie może być używane tylko do szlifowania na su- cho.
JNie wolno obrabiać materiałów zawierają- cych azbest. Azbest uważany jest za substan- cję wywołującą raka.
JNie należy używać uszkodzonych ściernic.
JStosować tylko ściernicę, których dane odpo-
PL 17