z inwersjƒ.
PamiΔtaj, Ãe g¡o·niki ·rednio i wysokotonowe wymagajƒ mniejszego zasilania nià g¡o·nik niskotonowy. wzmacniacz natomiast musi posiadaπ adekwatnƒ do g¡o·ników moc, tak aby krótkie sygna¡y wysokich czΔstotliwo·ci mog¡y byπ odtwarzane bez zniekszta¡ce◊.
Model | f Patrz |
800D | 4.2 |
Wszystkie inne modele |
|
(z wyjƒtkiem DS8S) | PoniÃej |
Fabrycznie, dwie pary zacisków sƒ elektrycznie odseparowane od siebie, aby umoÃliwiπ po¡ƒczenie
Przy pojedynczym po¡ƒczeniu przewodów na linii wzmacniacz – kolumny (single wiring), przewody prowadzone sƒ pojedynczo do gniazd dodatnich i ujemnych. KaÃdy z przewodów posiada na swoich ko◊cach wtyczki bananowe 4mm lub inne.
Przy pod¡ƒczeniu single wiring, w systemie
Przy takich gniazdach, uÃyj przewodów z ko◊cówkami o odwrotnym kszta¡cie tak aby pasowa¡y do gniazd g¡o·nikowych. Np., je·li korzystasz z wtyków bananowych, w¡óÃ je tylko do odpowiedniego gniazda g¡o·nikowego. (rysunek 33)
fPrzejdØ do rozdzia¡u 5.
4.2800D
Fabrycznie, obydwa dodatnie i obydwa ujemne zaciski sƒ po¡ƒczone ze sobƒ poprzez zwory.
W przypadku pojedynczego
po¡ƒczenia, pozostaw zwory na swoich miejscach i przy¡ƒcz przewód ze wzmacniacza do ·rodkowej pary zacisków. (rysunek 34)
Je·li stosujesz po¡ƒczenie
(rysunek 35)
Otwór o ·rednicy 4 mm, znajdujƒcy siΔ na ko◊cu trzpienia zacisku, wyposaÃony jest w pier·cie◊, który moÃe zostaπ zaci·niΔty na wtyku bananowym, przy uÃyciu po¡oÃonych wyÃej, mniejszych nakrΔtek.
fPrzejdØ do rozdzia¡u 5.
4.3DS8S
W uzupe¡nieniu do zwyk¡ych zacisków g¡o·nikowych, model ten wyposaÃony zosta¡ w dodatkowƒ parΔ zacisków ·rubowych dla sterowania wewnΔtrznym przekaØnikiem 12V, wykorzystywanym do prze¡ƒczania pomiΔdzy trybem monopolarnym a dipolarnym, za pomocƒ zdalnego wyzwalacza. (rysunek 36)
Nie moÃesz korzystaπ z tej funkcji jeÃeli:
aTwój processor nie jest wyposaÃony w wyzwalacz 12V.
bTwój processor posiada jedynie prosty wyzwalacz, który podaje napiΔcie 12V przez ca¡y czas w¡ƒczenia procesora. Ten typ wyzwalacza moÃe byπ wykorzystywany jedynie do równoczesnego w¡ƒczania i wy¡ƒczania wielu urzƒdze◊.
Niektóre z najdroÃszych procesorów, wyposaÃone sƒ w moÃliwo·π przypisania wyzwalacza do typu odtwarzanego programu. Procesory takie, dziΔki informacjom zapisanym na p¡ycie, rozróÃniajƒ programy filmowe od wielokana¡owych programów muzycznych. Inne, pozwalajƒ na przypisanie wyzwalaczy do róÃnych wej·π sygna¡u. Je·li wiΔc dla przyk¡adu uÃywasz wielokana¡owego odtwarzacza SACD lub DVD Audio jako Øród¡a muzyki, za· odtwarzacza DVD jako Øród¡a filmowego, moÃesz odpowiednio przyporzƒdkowaπ wyzwalacz.
PrzekaØnik w g¡o·niku potrzebuje do dzia¡ania pewnej ilo·ci prƒdu, sprawdØ wiΔc dane techniczne procesora przed zrealizowaniem takiego pod¡ƒczenia. Dla prze¡ƒczania kaÃdego z g¡o·ników potrzebny jest prƒd o warto·ci 45mA.
PrzekaÃnik w g¡o·niku dzia¡a jedynie gdy mechaniczny prze¡ƒcznik ustawiony jest w trybie monopolarnym
(•). Je·li do wej·cia wyzwalacza nie jest doprowadzone napiΔcie 12V prƒdu sta¡ego, g¡o·nik pracuje w trybie monopolarnym. Je·li na wej·ciu pojawi siΔ napiΔcie 12V DC, przekaØnik, omijajƒc prze¡ƒcznik mechaniczny, zmienia monopolarny tryb pracy na bipolarny. Je·li prze¡ƒcznik mechaniczny ustawiony jest w pozycji trybu dipolarnego, (••), funkcja wyzwalacza nie dzia¡a.
fCiƒg dalszy w rozdziale 5.
5DOSTROJENIE
Przed zako◊czeniem pod¡ƒcze◊, sprawdØ c dwa razy czy wszystkie pod¡ƒczenia sƒ prawid¡owe i bezpieczne.
Tylko g¡o·niki pod¡ogowe i podstawkowe
OdsuniΔcie g¡o·ników od ·ciany spowoduje ogólny spadek basu. Przestrze◊ za g¡o·nikami pomoÃe stworzyπ wraÃenie wiΔkszej g¡Δbi dØwiΔku. Konsekwentnie, przesuniΔcie g¡o·ników bliÃej ·ciany, spowoduje zwiΔkszenie poziomu basu.
Tylko 803D, 803S, 804S, 805S, HTM1D, HTM2D, HTM4S, SCMS
Wentylowane obudowy tych g¡o·ników, wyposaÃone sƒ w zatyczki z gƒbki osadzone w otworach obudowy. W warunkach normalnej eksploatacji, kolumny powinny byπ uÃywane bez tych zatyczek, aby uzyskiwaπ maksymalne moÃliwo·ci basowe. JeÃeli jednak bas jest zbyt silny z powodu w¡a·ciwo·ci pokoju, a odsuniΔcie kolumn dalej od ·cian nie jest moÃliwe, w¡óÃ zatyczki do otworów obudowy, aby zredukowaπ ilo·π niskich tonów. (rysunek 37)
Je·li bas jest niesk¡adny z czΔstotliwo·ciami, zazwyczaj jest to efekt rezonansu wystΔpujƒcego w pokoju.
Nawet ma¡e zmiany w ustawieniu g¡o·ników lub miejsca ods¡uchu, mogƒ ograniczyπ rezonanse. Spróbuj ustawiπ g¡o·niki wzd¡uà innej ·ciany. KaÃde przesuniΔcie wiΔkszych mebli moÃe przynie·π oczekiwany efekt.
W przypadku bardzo wnikliwego ods¡uchu, zdejmij maskownicΔ g¡o·nika ·redniotonowego i niskotonowego, jak opisano to w rozdziale 8.
Membrany wysokotonowe sƒ niezwykle delikatne i mogƒ zostaπ ¡atwo uszkodzone. Maskownice g¡o·ników wysokotonowych utrzymywane sƒ na swoim miejscu poprzez przyciƒganie magnetyczne. ZbliÃanie maskownicy do g¡o·nika wysokotonowego moÃe doprowadziπ do przyciƒgniΔcia jej do membrany wysokotonowej. Z tego teà powodu zalecamy, aby maskownice pozosta¡y na swoich miejscach.
Tylko 800D, 801D, 802D, HTM1D
Je·li uÃywasz tych g¡o·ników bez maskownicy g¡o·nika ·redniotonowego, wymie◊ plastikowy korektor fazy tego g¡o·nika na korektor aluminiowy, znajdujƒcy siΔ w·ród akcesoriów. Po prostu odkrΔπ korektor fazy i wkrΔπ w jego miejsce inny. Lekko dokrΔπ korektor. (rysunek 38)
Je·li dØwiΔk jest zbyt ostry, zwiΔksz ilo·π miΔkkich elementów w pokoju (dla przyk¡adu, moÃesz zastosowaπ grubsze zas¡ony w oknach). JeÃeli dØwiΔk jest przyt¡umiony, ilo·π miΔkkich
82