Ingersoll-Rand MHD56250 Instalacja, n Sprawdzenie miejsca, n Przesuwanie wciągarki, n Montaż

Models: MHD56250

1 148
Download 148 pages 57.22 Kb
Page 109
Image 109
INSTALACJA

PL

Ingersoll Rand wciągarki są obsługiwane przez zasilenie silnika, który jest połączony przez układ napędowy z bębnem. Kierunek obrotu bębna oraz prędkość są kontrolowane przy pomocy urządzeń sterujących.

Dostępne są z wciągarkami różne urządzenia sterujące i są one zależne od źródła zasilania, lokalizacji względem wciągarki i stopnia wymaganej kontroli.Dla wciągarek pneumatycznych używa się zwykle zaworów sterujących pełnym przepływem, które są podłączone bezpośrednio do silnika wciągarki. Posiadają one dźwignię, która uruchamiana jest do przodu i do tyłu w celu kontroli kierunku. Stopień przemieszczenia dźwigni steruje prędkością bębna.

Podwieszane urządzenia sterujące używane są zwykle w wciągarkach elektrycznych, ale są również dostępne w modelach pneumatycznych i hydraulicznych. Ten typ sterowania wysyła sygnał z powrotem do zaworu lub panelu sterującego zamontowanego na wciągarce. To urządzenie sterujące pozwala właścicielowi/ użytkownikowi na sterowanie z pewnej odległości od wciągarki. Podwieszane urządzenia sterujące posiadają dźwignie lub przyciski, które sterują ruchem bębna do przodu i do tyłu.

Zastosowanie podwieszanych urządzeń sterujących wymaga dodatkowych środków ostrożności, ponieważ właściciel/operator może nie być przy wciągarce, aby zaobserwować obrót bębna lub zwijanie się liny. Operatorzy mają obowiązek utrzymywania przez cały czas kontaktu wzrokowego z ładunkiem, bębnem i liną stalową.

Wszystkie urządzenia sterujące wciągarki są dostępne wraz z przyciskiem zatrzymania awaryjnego, który, jeśli zostanie aktywowany, zatrzyma ruch wciągarki.

INSTALACJA

Skontrolować dostarczoną paczkę pod kątem wystąpienia oznak uszkodzeń podczas transportu. Usunąć ostrożnie materiał opkaowaniowy i dokonać inspekcji wciągarki pod kątem uszkodzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na węże, akcesoria, wsporniki, rączki, zawory lub inne pozycje, które są przyczepione lub wystają z wciągarki.

Wszelkie pozycje, które wydają się być uszkodzone, bez względu na to jak lekko, muszą zostać zbadane i określone pod kątem ich przydatności do użycia przed wykorzystaniem wciągarki.

Upewnić się, czy etykiety ostrzegawcze i robocze oraz tabliczki nie zostały usunięte lub przykryte podczas lub po procesie instalacji. Skontaktować się z fabryką w celu uzyskania zamiennych etykiet, jeśli zostały one uszkodzone lub stały się nieczytelne.

Upewnić się, czy tabliczka znamionowa jest dołączona i czytelna. Dodatkowe informacje znajdują się w Instrukcjach informacyjnych produktu. Wymienne tabliczki znamionowe dostępne są po podaniu pełnego numeru seryjnego.

Jeśli wciągarki zostaną odmalowane, upewnić się, czy etykiety i tabliczki będą osłonięte, a ich ochrona zdjęta po malowaniu.

UWAGA

Przed instalacją i rozpoczęciem używania zalecane jest zapoznanie się ze specjalnymi przepisami lokalnymi i innymi, w tym z normami Amerykańskiego Narodowego Instytutu Normalizacji (ASME) i/lub przepisami OSHA (odpowiednik BHP), które mogą dotyczyć konkretnych zastosowań tego urządzenia.

Do zakresu odpowiedzialności właściciela i operatora należy ustalenie czy urządzenie nadaje się do wykonywania danej pracy. Zapoznać się z odpowiednimi regulacjami przemysłowymi, handlowymi, federalnymi i państwowymi.

nSprawdzenie miejsca

Skontrolować miejsce instalacji produktu. Upewnić się, czy miejsce montażu ma wymiary wystarczające na instalację produktu oraz jego obsługę przez operatora. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań odnośnie miejsca montażu, dodatkowego sprzętu i zasilania znajdują się w Instrukcjach informacyjnych produktu. Skontrolować miejsce, upewniając się, że operator będzie miał możliwość wygodnego dostępu do wszystkich urządzeń sterujących i do obserwacji ładunków podczas pracy.

OSTRZEŻENIE

Konstrukcje wsporcze oraz elementy służące do zawieszania ładunków, współpracujące z tym produktem, muszą mieć wytrzymałość co najmniej równą sumie ciężaru ładunku, produktu oraz instalowanego wyposażenia. Spełnienie tego wymogu leży w zakresie odpowiedzialności klienta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z uprawnionym inżynierem-konstruktorem.

Podczas instalacji produktu upewnić się, czy personel instalujący jest przeszkolony i posiada odpowiednie certyfikaty fabryki do wykonywania tych zadań. Może okazać się konieczne skorzystanie z usług licencjonowanych elektryków lub uprawnionych inżynierów budowlanych. Skorzystanie z pomocy przeszkolonego personelu dysponującego właściwymi certyfikatami zapewni bezpieczną instalację oraz zgodność poszczególnych elementów instalacji z wymaganiami przepisów lokalnych i krajowych.

nPrzesuwanie wciągarki

OSTRZEŻENIE

Podczas ruchu wciągarki upewnić się, czy nie przechodzi ona ponad personelem. Wciągarki unoszone wyżej niż 2,5 m (5 ft) podczas poruszania się powinny używać lin asekuracyjnych. Liny te powinny być wystarczająco długie, aby umożliwić personelowi przebywanie w bezpiecznej odległości od wciągarki. Przywieszać je naprzeciw siebie, aby pomóc w stabilizacji ładunku podczas przemieszczania.

Gdy wciągarka jest gotowa do przemieszczania do miejsca montażowego, należy określić masę kompletnej wciągarki. Zapewni to użycie sprzętu do podnoszenia o wystarczającym udźwigu. Podstawowa masa wciągarki znajduje się w Instrukcjach informacyjnych produktu, jednakże dodatkowa lina, osłony, pakiety przygotowujące powietrze i inne dodane przez właściciela pozycje mogą spowodować, że masa ostateczna będzie o wiele większa.

Przy ładunkach o nieregularnych kształtach, gdy nie można łatwo określić, gdzie znajduje się środek ciężkości, osoba montująca musi odgadnąć położenie środka ciężkości. Należy spróbować unosić hakiem nad tym punktem, a następnie dokonać drobniejszych korekt przesuwając hak, ładunek i zawiesia aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Ładunek będzie się zawsze przechylał dopóki środek ciężkości nie znajdzie się bezpośrednio pod hakiem, jest to wskazanie kierunku, w którym należy przesuwać zawiesia.

UWAGA

Dodanie pozycji do wciągarki może wpłynąć na położenie środka CIĘŻKOŚCI, nawet wtedy, gdy wciągarka jest wyposażona w ucha do podnoszenia. W pierwszej fazie podnoszenia upewnić się, czy wciągarka nie stacza się, przechyla lub przesuwa.

Nie używać uch do podnoszenia na silniku, aby podnieść wciągarkę.

Aby przygotować wciągarkę do przesunięcia, używać nylonowych zawiesi lub haków o prawidłowym udźwigu w uchach do podnoszenia. Przymocować wciągarkę w taki sposób, aby zapobiec jej przekręceniu lub przesunięciu podczas ruchu. Upewnić się, czy sprzęt do podnoszenia posiada wolny dostęp i może z łatwością dosięgnąć miejsca montażu.

Z przymocowaną, gotową do transportu wciągarką i odpowiednim dołączonym sprzętem do podnoszenia, przy pierwszej fazie podnoszenia, należy unieść wciągarkę tylko ok. 50 -75 mm (kilka cali) i określić stabilność mocowania przed dalszą kontynuacją. Jeśli wciągarka jest stabilna, kontynuować instalację.

nMontaż

Sprawdzić, czy dostępne jest wystarczające miejsce do sterowania wciągarką, hamulca ręcznego i innych elementów oraz do przeprowadzania przeglądów lub regulacji w razie konieczności.

Nie spawać na wciągarkach. Spawanie może zmienić właściwości fizyczne niektórych części, co może wpłynąć na ich wytrzymałość lub trwałość. Może wytworzyć się nadmierna ilość ciepła, które może wpłynąć na wewnętrzne części, jak uszczelki oraz łożyska i/lub uszkodzić je.

1.Powierzchnia, na której montowana jest wciągarka, musi być płaska i posiadać wystarczającą wytrzymałość, aby utrzymać dopuszczalny ładunek plus ciężar wciągarki i dodatkowego wyposażenia. Nieodpowiednie podłoże może doprowadzić do wykrzywienia lub skręcenia górnych i bocznych wsporników, a w konsekwencji do uszkodzenia wciągarki.

2.Należy upewnić się, czy powierzchnia montażowa wciągarki jest płaska w granicach 0,127 mm (0.005 cala) na 25 mm (1 cal) długości bębna. W razie potrzeby należy wyrównać wciągarkę podkładkami.

3.Śruby montażowe muszą mieć klasę wytrzymałości 8 lub wyższą. Należy używać nakrętek samokontrujących lub nakrętek z podkładkami kontrującymi.

4.Upewnić się, czy śruby montażowe są w wielkościach wyszczególnionych w Instrukcjach informacyjnych produktu. Dociskać równo i z momentem siły zgodnym ze specyfikacjami. Jeśli elementy złączne są powlekane, smarowane lub użyty jest element z blokadą gwintu, należy docisnąć z odpowiednim momentem siły.

Gdy część instalacji wciągarki stanowią krążki linowe, upewnić się, czy ich zawieszenie i obudowa spełniają parametry udźwigu. Patrz: rozdział "Mocowanie" na stronie 113 w celu określenia rozmiaru bloczka.

nErgonomia

Pozycja operatora przy urządzeniach sterujących powinna pozwalać na utrzymanie wygodnej i prawidłowo podpartej postawy ciała. Pozycja powinna również pozwalać na łatwy dostęp do wszystkich urządzeń sterujących bez sięgania do nich. W tej pozycji operator powinien być w stanie obserwować ładunek podczas całego cyklu ruchu. Pozycja ta, wraz z zalecanymi osłonami, powinna zapewniać operatorowi maksymalną ochronę.

Zarówno nad głową operatora, jak i po jego bokach nie mogą znajdować się żadne przedmioty ograniczające swobodę ruchów. Kabina operatora musi być dobrze wentylowana; nie wolno dopuszczać do pozostawania w niej śladów oleju i niepotrzebnego sprzętu/narzędzi itd., a posadzka musi mieć powierzchnię antypoślizgową.

nZasilanie

Dla wszystkich typów produktu podano zalecane parametry zasilania zapewniające uzyskanie najlepszej wydajności, patrz: Instrukcje informacyjne produktu. Zasilanie o parametrach niższych niż zalecane spowoduje obniżenie wydajności produktu i może doprowadzić do nieprawidłowego działania niektórych elementów, takich jak hamulce, zawory nadmiarowe czy wyłączniki krańcowe.

Formularz MHD56250 Wydanie 5

109

Page 109
Image 109
Ingersoll-Rand MHD56250 Instalacja, n Sprawdzenie miejsca, n Przesuwanie wciągarki, n Montaż, n Ergonomia, n Zasilanie