Do dobrej praktyki należy sprawdzanie długości liny stalowej przy każdej zmianie struktury, wymianie liny czy zmianie przewlekania. Aby upewnić się, że lina stalowa nawija się równo na bęben, należy użyć urządzenia do nawijania w celu utrzymywania naciągu liny, zaleca się około 10% obciążenia roboczego.
Zachować kąt odchylenia pomiędzy bloczkiem wiodącym i wciągarką nie większy niż
Ścisłe nawijanie:
Cała długość liny stalowej powinna być nawinięta ściśle i prawidłowo na bęben, gdyż ułatwi to dobre nawijanie podczas pracy. Złe lub nieprawidłowe nawinięcie może:
-skrócić okres eksploatacji liny, wywołać chaotyczne działanie wciągarki
-powodować gromadzenie się liny stalowej
-spowodować oderwanie się liny stalowej
-spowodować przekroczenie wymiaru kołnierza.
Patrz Rys. MHP2453 na stronie 11, aby sprawdzić, czego należy unikać przy nawijaniu. A. Zużycie kołnierza, bloczka oraz liny stalowej; B. Zużycie liny stalowej; C. Zwój liny stalowej zbyt ciasno zaciśnięty; D. Nierówno nawinięta lina stalowa; E lub; F. Kiedy kąt odchylenia jest za mały, rezultatem jest złe nawijanie.
Obszar nawijania powinien być czysty i wolny od zanieczyszczeń. Należy zachować ostrożność, aby upewnić się, że lina stalowa jest czysta i właściwie nasmarowana podczas nawijania na bęben. Nie należy pozwalać na wleczenie się liny lub dotykanie podłoża podczas nawijania..
Do wciągarek używać tylko czystych, nadających się do użytku lin stalowych. Uważnie kontrolować linę stalową podczas jej nawijania na bęben. Obserwować, czy nie ma zerwanych lub luźnych splotów oraz innych oznak uszkodzenia lub nieprzydatności liny. Wymagania dotyczące kontroli liny stalowej znajdują się w niniejszej instrukcji oraz w Instrukcjach informacyjnych produktu.
OSTRZEŻENIE
PL
UWAGA
•Na końcu nawijania i przed ostateczną instalacją należy zabezpieczyć linę na bębnie. Zapobiegnie to poluzowaniu się liny na bębnie.
•Wszelkie osoby postronne powinny trzymać się z dala od obszaru nawijania.
Bębny profilowane zaprojektowane są z właściwym skokiem i głębokością rowka dla jednej średnicy liny stalowej. Aby określić właściwy rozmiar liny stalowej, patrz: Instrukcje informacyjne produktu.
Jeśli nie pasują do siebie rozmiar liny i bębna profilowanego, należy wymienić bęben lub linę. Użycie liny stalowej o nieodpowiedniej średnicy na bębnie profilowanym spowoduje niewłaściwe nawinięcie pierwszej warstwy. Spowoduje to także nadmierne zużycie, uszkodzenie, chaotyczne działanie i skrócony okres eksploatacji liny.
Wciągarki bez bębnów profilowanych są przeznaczone do używania z różnymi rozmiarami lin stalowych. Konkretny zakres rozmiarów znajduje się w Instrukcjach informacyjnych produktu. Stosowanie liny stalowej o większej średnicy niż to podano spowoduje skrócenie okresu eksploatacji liny. Może wystąpić uszkodzenie wewnętrznych splotów liny stalowej, czego nie da się zobaczyć podczas inspekcji wizualnej.
Upewnić się, czy lina stalowa jest nawijana na bęben we właściwy sposób. Patrz Rys. MHP2458 na stronie 11. A. Właściwe nawijanie; B. Odległość do kołnierza; C. Równe, ścisłe zwoje na bębnie.
Po zakończeniu nawijania lina stalowa powinna:
-być naciągnięta na każdej warstwie
-mieć pojedyncze, równe warstwy
-nie być pofałdowana
-nie przekraczać odległości do wymiaru kołnierza (zgodnie ze specyfikacją w Instrukcjach informacyjnych produktu).
•Stosowanie innych niż zalecono rozmiarów liny stalowej w znacznym stopniu skróci okres eksploatacji liny stalowej.
OBOWIĄZKI I ODPOWIEDZIALNOŚĆ OPERATORÓW WCIĄGAREK
Podczas obsługiwania wciągarki operatorzy powinni zawsze używać sprzętu ochrony osobistej odpowiedniego do tej pracy. Minimalne wyposażenie zawiera okulary ochronne, ochronniki słuchu, rękawice, obuwie ochronne i kask. Inne elementy bezpieczeństwa wymagane przez poszczególne firmy powinny również być stosowane.
Zalecane jest użycie obuwia antypoślizgowego, jeśli wciągarka zlokalizowana jest na obszarze, który może być błotnisty, mokry lub posiadać śliskie powierzchnie.
(Rys. MHP2452)) | (Rys. MHP2455) | (Rys. MHP2594) |
(Rys. MHP2596) | (Rys. MHP2595) |
nPrzeglądy
Codzienne (częste) przeglądy wizualne powinny być dokonywane przez operatora na początku każdej zmiany lub przy pierwszym użyciu produktu na danej zmianie. Patrz: rozdział „PRZEGLĄD” w dostarczonych z produktem Instrukcjach informacyjnych produktu. Operatorowi nie wolno wykonywać okresowych przeglądów lub konserwacji produktu, chyba że został on przeszkolony do wykonywania takich przeglądów i konserwacji i został do tego wyznaczony przez właściciela produktu.
nOdpowiedzialność operatorów wciągarek
Uczestniczyć we wszelkich programach szkoleniowych dotyczących wciągarek i zapoznawać się z tematami nakreślonymi w "Programach szkoleniowych"
na stronie 107.
Operator odpowiedzialny jest za zachowanie szczególnej ostrożności, rozsądne postępowanie i znajomość procedur i obowiązków pracy.
Nie wymaga się, aby operatorzy zajmowali się konserwacją wciągarki, jednak odpowiadają oni za działanie i wizualne przeglądy wciągarki. Operator musi dokładnie rozumieć właściwe metody mocowania ładunku i powinien wykazywać dobry stosunek do zasad bezpieczeństwa. Operator ma obowiązek odmówić obsługiwania wciągarki w niebezpiecznych warunkach.
Operatorzy wciągarki muszą:
1.Być sprawni fizycznie i nie mieć żadnych schorzeń, które mogłyby wpływać na ich możliwości wykonywania pracy. Operatorzy, którzy są przemęczeni lub przekroczyli okres ich normalnej zmiany muszą sprawdzić odpowiednie przepisy dotyczące akceptowanych okresów roboczych przed wykonaniem podnoszenia. Patrz: "Programy szkoleniowe"na stronie 107.
2.Być przeszkoleni przed obsługą wciągarki w zakresie korzystania z urządzeń sterujących wciągarki oraz kierunku poruszania się ładunku.
3.Obserwować, czy nie pojawia się potencjalnie wadliwe działanie, które może wymagać regulacji lub naprawy.
4.Wstrzymać działanie w przypadku wystąpienia wadliwego funkcjonowania i natychmiast powiadomić swoich przełożonych w celu podjęcia czynności naprawczych.
5.Sprawdzać działanie hamulców przez podnoszenie ładunku na niewielką wysokość i zwalnianie urządzenia sterującego.
6.Znać rozmieszczenie i właściwe działanie zaworów odcinających lub wyłączników elektrycznych.
7.Potwierdzać, że przeglądy oraz kontrole smarowania wciągarki zostały ukończone.
Operatorzy wciągarki powinni:
1.Posiadać normalną percepcję wysokości, pole widzenia, słuch, czas reakcji, umiejętności manualne oraz koordynację wymagane dla danej pracy.
2.NIE być podatnymi na ataki, utratę panowania nad sobą, wady fizyczne lub niestałość emocjonalną, co mogłoby skutkować zachowaniami operatora będącymi zagrożeniem dla niego samego oraz innych osób.
3.NIE obsługiwać wciągarki pod wpływem alkoholu czy narkotyków.
4.NIE obsługiwać wciągarki pod wpływem lekarstw, które mogą powodować, że czynności operatora staną się zagrożeniem dla niego samego oraz dla innych.
5.Sprawdzać, czy poziomy smarowania są prawidłowe.
6.Upewnić się, czy łącza zasilania są dobrze zamocowane i poprawnie podłączone.
7.Sprawdzić wskaźniki kierunku urządzeń regulujących kierunek ładunku.
Operator musi znać udźwig wciągarki podczas wszystkich operacji. Operator odpowiada za upewnienie się, czy ładunek nie przekracza parametrów nominalnych wciągarki. Na tabliczkach znamionowych Ingersoll Rand znajdują się parametry udźwigu wciągarki. Informacje na tabliczce znamionowej użyte w połączeniu z Instrukcjami informacyjnymi produktu dostarczą operatorowi określonych parametrów wciągarki.
Pozycje, kóre należy brać pod uwagę jako element obciążenia:
-Wszelkie elementy mocowania.
-Gwałtowne obciążenia, które mogą spowodować przekroczenie wartości nominalnych udźwigu wciągarki.
-Przy wykonywaniu podnoszenia z wieloma wciągarkami, upewnić się, czy wciągarki są ze sobą zsynchronizowane i żadna nie porusza się szybciej lub wolniej niż pozostałe powodując przez to przeciążenie innych.
-Ładunek zwiększający masę z powodu śniegu, oblodzenia czy deszczu.
-Ciężar liny ładunkowej podczas długiego rozwijania.
Formularz MHD56250 Wydanie 5 | 111 |