Ingersoll-Rand MHD56250 Obsługa Wciągarki, n Ogólne instrukcje obsługi, n Obsługiwanie wciągarki

Models: MHD56250

1 148
Download 148 pages 57.22 Kb
Page 112
Image 112
OBSŁUGA WCIĄGARKI

PL

OBSŁUGA WCIĄGARKI

nOgólne instrukcje obsługi

Z Amerykańskich Norm Bezpieczeństwa pracy ASME B30.7 przyjęte zostały poniższe instrukcje. Mają one na celu zapobieżenie niebezpiecznym praktykom, które mogłyby doprowadzić do obrażeń ciała lub uszkodzenia mienia. Dodatkowe informacje na temat bezpieczeństwa znajdują się w odnośnych rozdziałach Instrukcji informacyjnych produktu.

Cztery najważniejsze aspekty obsługi wciągarki to:

1.Przestrzeganie wszelkich instrukcji bezpiecznej obsługi urządzenia.

2.Obsługa wyłącznie przez osoby przeszkolone w zakresie bezpiecznego użytkowania tego urządzenia. Patrz: "Programy szkoleniowe" na stronie 107.

3.Zapewnienie regularnych przeglądów i programu konserwacji.

4.Świadomość udźwigu wciągarki oraz ciężaru ładunku. Upewnić się, czy ładunek nie przekracza parametrów wciągarki, liny stalowej i osprzętu.

UWAGA

W razie wykrycia problemu, natychmiast ZATRZYMAĆ pracę i powiadomić osobę nadzorującą. NIE kontynuować pracy aż do usunięcia problemu.

-uważać na przeszkody, które mogłyby spowodować zawieszenie się ładunku, powodując nagłe, niekontrolowane przesunięcie ładunku.

-kierować ruchem pieszym i kołowym, aby zapewnić zachowanie bezpiecznej odległości od trasy ładunku i liny ładunkowej.

OSTRZEŻENIE

Aby uniknąć uszkodzenia osprzętu, osprzętu podpierającego konstrukcję oraz wciągarki, nie blokować podwójnie końca liny stalowej.

*Podwójne blokowanie zachodzi, gdy lina stalowa wciągarki jest wielokrotnie przewlekana przy użyciu dwóch oddzielnych bloczków, którym zezwala się na wzajemny kontakt podczas pracy wciągarki. Kiedy to się wydarzy, na linę stalową i bloczki działają ekstremalne siły, które mogą skutkować awarią sprzętu i/lub osprzętu.

OSTRZEŻENIE

Trzymać ręce i ubrania z dala od szczelin i przestrzeni we wciągarce. Obszary te w czasie pracy mogą stać się punktami ściskania.

nDodatkowe ważne procedury obsługi wciągarki

1.Jeśli na wciągarce lub jej panelu sterowania umieszczono oznaczenie "NIE UŻYWAĆ", nie wolno używać urządzenia do czasu zdjęcia oznaczenia przez uprawniony personel.

2.Ręce, ubranie, biżuterię itd. należy trzymać z dala od liny stalowej, bębna i innych ruchomych części.

3.Obsługiwać wciągarkę poprzez płynne ruchy urządzenia sterującego. Nie szarpać ładunkiem.

4.Nie podnosić ani nie wciągać ładunku do konstrukcji wspierającej lub wciągarki.

5.Przed uruchomieniem wciągarki należy upewnić się, że koniec liny z hakiem nie jest zamocowany na stałe ani unieruchomiony w inny sposób.

6.Natychmiast przerwać pracę, jeśli ładunek nie reaguje na sterowanie wciągarką.

7.Upewnić się przed całkowitym podniesieniem, czy działają hamulce podnosząc ładunek na niewielką odległość i zwalniając urządzenie sterujące.

8.Upewnić się, czy operator jest przeszkolony odnośnie do zaworu sterującego oraz kierunków ruchu ładunku.

Operatorzy mają obowiązek utrzymywania przez cały czas kontaktu wzrokowego z ładunkiem, bębnem i liną stalową. Urządzenie można wyposażyć we wskaźniki obrotu bębna, aby ułatwiały operatorowi wykrywanie ruchu ładunku.

Po zakończeniu pracy wciągarki lub kiedy znajduje się ona w trybie spoczynku, powinno się wykonać następujące czynności:

-Zdjąć ładunek z liny ładunkowej.

-Nawinąć z powrotem linę stalową na bęben wciągarki i zabezpieczyć. W przypadku lin ładunkowych ponad bloczkami, zabezpieczyć w bezpiecznym dla otoczenia położeniu.

-Zakręcić/odciąć lub odłączyć zasilanie.

-Zabezpieczyć wciągarkę przed nieupoważnionym lub niepewnym użyciem.

nEksploatacja w niskich temperaturach

Eksploatacja w niskich temperaturach może stanowić dodatkowe zagrożenia. W bardzo niskich temperaturach metal może stać się kruchy. Należy bardzo uważać, aby upewnić się, czy ruchy ładunku są gładkie i równe. Płyny smarne tracą swoją płynność. Przed obsługą należy postarać się rozgrzać wszystkie płyny i elementy. Uruchomić powolną pracę produktu w obu kierunkach bez ładunku, aby najpierw nasmarować elementy.

Operatorzy powinni nosić wzmocnioną odzież, stąd obsługa, wyczucie urządzeń sterujących, pole widzenia i słyszenia mogą ulec pogorszeniu. Zapewnić pomoc dodatkowego personelu/osoby sygnalizującej, aby zachować bezpieczeństwo pracy.

OSTRZEŻENIE

Unikać gwałtownego załadunku i chaotycznego sterowania.

Zawsze, gdy temperatura spada poniżej temperatury zamarzania wody, 0°C (32°F), należy obowiązkowo wzmóc ostrożność, aby upewnić się, że żadna część produktu, konstrukcji wspierającej ani osprzętu nie jest gwałtownie obciążana lub uderzana, gdyż może to spowodować powstanie kruchego przełomu stali. Opcjonalnie dostępne są produkty pracujące w niskich temperaturach. Informacje o zatwierdzonym zakresie temperatur roboczych można uzyskać, posługując się numerem modelu na tabliczce znamionowej oraz kodem modelu produktu.

nObsługiwanie wciągarki

Podczas wszystkich operacji wciągarki operator musi być świadomy ładunku i jego trasy. Ładunek musi mieć zapewnioną wolną i pozbawioną przeszkód trasę od punktu uniesienia do opuszczenia. Świadomość ta ma zapewnić, aby ładunek nie zetknął się z żadnymi zagrożeniami. Niektóre z zagrożeń, na jakie trzeba zwracać uwagę w celu ich uniknięcia, to:

-kable energetyczne, linie telefoniczne i przewody elektryczne

-druty, inne liny ładunkowe, rozciągnięte węże

-personel na trasie lub pod ładunkiem podczas jego przemieszczania. Personel NIGDY nie powinien znajdować się pod lub na trasie przenoszonego ładunku.

-unoszenie ładunków podczas porywistego lub silnego wiatru. Unikać rozhuśtania podwieszonego ładunku.

-chaotyczne obsługiwanie zaworu sterującego (może doprowadzić do nagłego szarpnięcia ładunku, co mogłoby spowodować przeciążenie).

-uderzanie w przeszkody, takie jak budynki, podpory, inne ładunki itp.

-podczas dzielenia obciążenia liny ładowniczej, dwa bloczki używane są razem (również znane pod nazwą podwójnego blokowania "Two-Blocking*").

Podczas operacji ciągnięcia:

(Rys. MPH2454)

nObsługiwanie ręcznego hamulca pasowego

Wciągarki z ręcznymi hamulcami pasowymi wymagają od właściciela/użytkownika obsługi zarówno urządzenia sterującego wciągarką, jak i hamulca pasowego jednocześnie podczas operacji. Zaleca się, aby właściciele/użytkownicy przećwiczyli obsługę urządzenia sterującego hamulcem oraz wciągarką przy lżejszych ładunkach aż do uzyskania biegłości w obu funkcjach.

Gdy ładunek zbliżony do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia opuszczany jest z bardzo małą prędkością, należy kontrolować temperaturę pasów hamulca i/lub jego obudowy. Taka kombinacja obciążenia i prędkości może doprowadzić do automatycznego zaciągnięcia hamulca, a przez to do wzrostu temperatury. Wskaźniki znacznego wzrostu temperatury hamulców to:

-Temperatury powierzchni obudowy przekraczają 120˚ C

-Widoczne oznaki gorącej farby, takie jak pęcherze czy przypalenia

-Zapach gorącego oleju lub palonej farby

Zatrzymać wszelkie czynności natychmiast po wykryciu gorącego hamulca.

OSTRZEŻENIE

Praca wciągarki, w której hamulec wywołuje przeciążenie, prowadzi do przegrzania hamulca i może być powodem zapłonu w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

Obsługa wciągarki z ręcznym hamulcem bębna wymaga pełnego zwolnienia hamulca, gdy ładunek znajduje się w ruchu. Do sterowania prędkością wciągania służy przepustnica sterująca. Do sterowania prędkością wciągarki nie należy używać hamulca. Jeśli wciągarka wyposażona jest tylko w ręczny hamulec bębnowy (bez hamulców automatycznych), hamulec można zaciągnąć dopiero po zatrzymaniu wciągarki.

Operatorzy muszą przez cały czas zwracać baczną uwagę na działanie hamulca. Przy każdym objawie utraty możliwości hamowania operator musi natychmiast zaprzestać pracy, odciąć zasilanie wciągarki i poinformować osobę nadzorującą. Niektórymi objawami problemów z hamulcem są:

-Pasy hamulca lub obudowa nagrzewają się bardzo podczas pracy, wskazuje to na nadmierne ślizganie się.

-Dziwne dźwięki, jak zgrzytanie, wydobywające się z części hamulcowych podczas uruchamiania hamulca, wskazuje to na zużyte pasy.

-Hamulec (hamulce) nie utrzymuje ładunku, gdy urządzenie sterujące jest w pozycji neutralnej.

Podczas działania konieczne jest, aby ręka operatora znajdowała się w pobliżu bębna, gdy używany jest ręczny hamulec pasowy. Aby zminimalizować możliwość kontaktu, należy wykonać następujące czynności:

-Trzymać mocno rączkę dźwigni hamulca oraz dźwignię sterowania przepustnicą.

-Upewnić się, czy oparcie jest czyste, suche i pewne.

-Zachować dobrą, wygodną postawę, nie pochylać się.

-Upewnić się, aby luźne ubrania były odpowiednio włożone lub pozostawały z dala od bębna.

-Upewnić się, czy hamulec pasowy jest właściwie wyregulowany, co pozwoli operatorowi na zatrzymanie obrotów bębna po pełnym załączeniu hamulca.

-Używać osłon bębna udostępnionych i zalecanych przez Ingersoll Rand we wszystkich instalacjach wciągarek.

nOpcjonalne elementy obsługi

nWyłączniki krańcowe

Wyłączniki krańcowe dostępne są w niektórych wciągarkach i używane są jako pomoc w sterowaniu ograniczeniami wciągania i rozwijania. Wyłączniki krańcowe będą wymagać okresowych kontroli i regulacji w celu zapewnienia prawidłowego działania. Przeszkolony operator powinien uważnie obserwować działanie wciągarki podczas używania wyłączników, aby nie dopuścić, by rozregulowany wyłącznik doprowadził do przesunięcia ładunku poza określony zakres.

112

Formularz MHD56250 Wydanie 5

Page 112
Image 112
Ingersoll-Rand MHD56250 Obsługa Wciągarki, n Ogólne instrukcje obsługi, n Dodatkowe ważne procedury obsługi wciągarki