Ingersoll-Rand MHD56250 n Nawijanie i manipulacja liną stalową, n Dźwignia ręcznego nawijania

Models: MHD56250

1 148
Download 148 pages 57.22 Kb
Page 113
Image 113
nSprzęgło

Wyłączniki krańcowe nie są pomyślane jako główny sposób zatrzymywania pracy wciągarki.

nSprzęgło

Sprzęgła dostępne są w niektórych wciągarkach i używane są do rozłączania bębna od napędu, pozwalając na swobodne odwijanie się liny z bębna. Kiedy bęben przejdzie w tryb swobodnego odwijania, wymagane jest użycie hamulca pasowego do sterowania rozwijaniem liny stalowej w celu zapobieżenia luzowaniu się zwojów na bębnie. Po rozwinięciu liny stalowej i podłączeniu ładunku, załączyć bęben i powoli napiąć linę stalową.

OSTRZEŻENIE

Nie rozłączać sprzęgła, gdy ładunek znajduje się na wciągarce. Mogłoby to doprowadzić do utraty kontroli nad ładunkiem.

We wciągarkach ze sprzęgłem z opcją swobodnego odwijania, lina stalowa powinna się odwijać z bębna z minimalnym wysiłkiem. Podczas wyciągania liny stalowej z bębna w trybie swobodnego rozwijania, nie naprężać ani nie tracić równowagi i zawsze patrzyć pod nogi, aby się nie wywrócić.

nSworzeń blokujący bęben

Sworzeń blokujący bęben zapewnia metodę blokowania bębna zapobiegającą jego obracaniu. Wykonuje się to wkładając sworzeń przez otwór w kołnierzu bębna.

OSTRZEŻENIE

Przed zwolnieniem sworznia blokującego upewnić się, czy wszystkie mechanizmy hamulcowe są załączone i nikt z personelu nie znajduje się w pobliżu ładunku i osprzętu.

Bardzo trudne zwalnianie sworznia blokującego świadczy o tym, że zapewne ładunek jest utrzymywany przez sworzeń blokujący i mechanizmy hamujące nie działają prawidłowo. Nie zwalniać sworznia blokującego aż do ustanowienia sterowania ładunkiem.

nUkład napinający

Układ napinający jest opcjonalny w niektórych modelach wciągarek. Opcja ta utrzymuje automatycznie przez cały czas wcześniej ustawiony naciąg liny ładunkowej.

Napinanie liny stalowej może spowodować jej gwałtowny ruch w górę i w dół, personel powinien zachować bezpieczną odległość, a także należy upewnić się, czy nie ma innych przeszkód.

OSTRZEŻENIE

Gdy układ napinania zostanie aktywowany, lina stalowa może w każdej chwili rozwinąć się lub zwinąć. Personel w każdym czasie powinien zachować bezpieczną odległość od liny ładunkowej oraz bębna.

Przed aktywacją układu napinania operator powinien uruchomić wciągarkę, aby wyeliminować luzy na linie ładunkowej. Po aktywacji układu napinania wciągarka automatycznie wyeliminuje wszelkie luzy.

W czasie rozłączania układu napinania, operator powinien natychmiast przejąć kontrolę ładunku przez sterowanie ręczne. Operator powinien być świadomy rozmiarów ładunku oraz udźwigu wciągarki, aby zapewnić właściwą kontrolę ładunku.

Dla nowych instalacji, lub kiedy zmienia się udźwig, wymagane jest nastawienie regulatora naciągu. Patrz: procedury regulacyjne w instrukcjach obsługi dostarczonych z wciągarką.

Wymagane są dodatkowe środki ostrożności, jeśli w wyciągarce do podnoszenia używana jest opcja układu napinania. Włączając układ napinania, z ładunkiem podwieszonym na wciągarce, należy przygotować się do dokonywania natychmiastowych nastawień regulatora naciągu, aby zapobiec szybkiemu opuszczeniu ładunku w dół.

PL

nNawijanie i manipulacja liną stalową

Zawsze należy używać rękawic lub odpowiedniej ochrony rąk podczas manipulacji liną stalową.

Podczas nawijania liny stalowej na bęben upewnić się, czy wszystkie wcześniejsze zwoje liny są układają się ciasno. Patrz: rozdział “NAWIJANIE LINY STALOWEJ” na stronie 110.

OSTRZEŻENIE

Nigdy nie zezwalać personelowi na chwytanie lub dotykanie liny stalowej podczas obsługi wciągarki.

Natychmiast zatrzymać pracę wciągarki, jeśli ktokolwiek znajdzie się w odległości 1 metra (3 ft) przed wciągarką lub w obszarze za wciągarką, na przedłużeniu trasy ładunku. Patrz Rys. MHP2451

na stronie 11. A. Strefa zakazana; B. Nie zbliżać się do tej strefy; C. Zachować odległość od trasy ładunku.

Podczas manipulowania liną nie wolno wkładać rąk do szczeliny haka i zbliżać ich do liny nawijanej lub rozwijanej z bębna wciągarki. Zawsze należy się upewniać się, czy ładunek jest właściwie zaczepiony we wgłębieniu haka. Nie obciążać końcówki haka, gdyż może to spowodować ześlizgnięcie się i doprowadzić do usterki haka.

UWAGA

Przed usunięciem luzu z liny stalowej upewnić się, czy wszystkie osoby pozosyają w bezpiecznej odległości od liny.

Zawsze unikać odchylania lub ciągnięcia w bok. Odchylanie lub ciągnięcie w bok jest czynnością, w ramach której ładunek, który znajduje się poza szerokością bębna wciągarki, pchany jest w kierunku wciągarki. Patrz Rys. MHP2449 oraz informacje dotyczące dopuszczalnego kąta odchylenia bocznego.na stronie 11. A. Bloczek; B. Kąt odchylenia bocznego; C. Kołnierz bębna.

Niezwykle ważne jest, aby nie przekraczać kąta odchylenia bocznego i aby lina stalowa nie stykała się z ostrymi krawędziami (zwłaszcza kołnierza bębna lub części wciągarki). Przekroczenie właściwego kąta odchylenia bocznego może uszkodzić linę stalową, skrócić okres jej eksploatacji i spowodować chaotyczne nawijanie oraz działanie.

Podczas obsługi wciągarki operator powinien monitorować bęben oraz linę stalową w czasie jej nawijania i rozwijania z bębna. Sprawdzić, czy lina stalowa nawijana jest ściśle i równo na całej szerokości bębna. Źle nawinięta lina stalowa może się nadmiernie ocierać doprowadzając do nagrzewania lub iskrzenia.

Podczas rozwijania upewnić się, czy lina stalowa:

-gładko się rozwija a bęben nie wyprzedza liny powodując sytuację jej luzowania

-pozostaje we wszystkich bloczkach, które obracają się wraz z liną

-nie wydaje dziwnych odgłosów, takich jak trzaski czy strzelanie

-nie jest uszkodzona lub zużyta

-jest naciągnięta w celu zapobieżenia tworzeniu się luźnych zwojów

-ma co najmniej trzy zwoje na bębnie.

Podczas zwijania upewnić się, czy lina stalowa:

-nawija się ciasno na bęben (może być konieczne dodanie obciążenia do ładunku lub użycie naciągu liny, aby utrzymać ścisłe nawijanie na bęben). Patrz: "Ścisłe nawijanie" na stronie 111.

-nawija się na bęben równo bez nakładania się.

-pozostaje we wszystkich bloczkach, które obracają się wraz z liną stalową.

-nie wydaje dziwnych odgłosów, takich jak trzaski czy strzelanie.

-nie jest uszkodzona lub zużyta.

-nie pozwala na przekraczanie odległości wymiaru kołnierza (zgodnie ze specyfikacją w Instrukcjach informacyjnych produktu). Patrz Rys. MHP2458 na stronie 11. A. Właściwe nawijanie; B. Odległość do kołnierza; C. Równe, ścisłe zwoje na bębnie.

OSTRZEŻENIE

Nikt nie może przebywać w pobliżu ładunku i na jego trasie.

nDźwignia ręcznego nawijania

Na używanie tego sprzętu należy zezwalać jedynie personelowi, który jest fizycznie zdolny do jednoczesnego poruszania rączki prowadnicy liny stalowej przez całą jej długość i do obsługiwania zaworu sterującego wciągarki. W razie konieczności wyznaczyć drugiego operatora do obsługi prowadnicy liny stalowej. Główny operator wciągarki ma obowiązek monitorowania ładunku przez cały czas.

Nie używać prowadnicy liny stalowej do ustawiania na miejsce mocno obciążonej liny stalowej. Jeśli ładunek jest zbyt ciężki, aby umożliwić łatwą obsługę ręczną, zmniejszyć ładunek lub wyregulować kąt odchylenia.

Przed każdym użyciem należy dokonać przeglądu prowadnicy liny stalowej i monitorować działanie podczas użytkowania. Zatrzymać pracę i wymienić rolki, jeśli:

-Rolki nie obracają się gładko.

-Zużycie rolek uniemożliwia płynne działanie.

-Lina stalowa styka się ze stalowym wspornikiem.

Nie obsługiwać wciągarki, jeśli prowadnica liny stalowej jest zgięta lub uszkodzona.

Trzymać się z dala od punktów ściskania na osi prowadnicy liny stalowej w miejscu wchodzenia liny do prowadnicy.

Nie kłaść rąk podczas działania wciągarki na żadnej części ręcznej prowadnicy liny stalowej poza uchwytem rączki.

Upewnić się, czy ręczna prowadnica liny stalowej porusza się wzdłuż całej długości bębna dla równego nawijania liny.

Nie dopuszczać ciała ani ubrań pomiędzy blokadę przesuwu a pręt ręcznej prowadnicy liny stalowej.

nRozmieszczanie liny stalowej

Upewnić się, czy lina stalowa wciągarki nie jest przypadkowo zablokowana, przeciążona lub ciągnięta, gdy wciągarka nie pracuje a końcówki liny stalowej zakotwiczone. Sprawdzić, czy żaden sprzęt w otoczeniu nie przeszkadza ani nie styka się z rozmieszczoną i zakotwiczoną liną stalową. Brak zachowania tych środków ostrożności może spowodować przeciążenie wciągarki i poważne uszkodzenie wewnętrzne.

nOsprzęt

Dla celów niniejszej instrukcji za osprzęt uważa się każdy element, który towarzyszy zakładaniu liny ładunkowej do ładunku i wciągarki jako część zastosowania. Stosować tylko zaaprobowane metody montażu i nigdy nie używać liny stalowej jako zawiesie.

Jeśli widoczność osób zakładających ładunek lub zespołu podnoszącego jest utrudniona przez pył, ciemność, dym, śnieg, mgłę lub deszcz, należy prowadzić ścisły nadzór pracy i w razie konieczności zawiesić ją.

nSworzeń blokujący bęben NIEBEZPIECZEŃSTWO

Należy wystrzegać się porażenia prądem na skutek kontaktu wysięgnika dźwigu, liny ładunkowej lub ładunkiem z liniami energetycznymi.

Formularz MHD56250 Wydanie 5

113

Page 113
Image 113
Ingersoll-Rand MHD56250 n Nawijanie i manipulacja liną stalową, n Dźwignia ręcznego nawijania, n Osprzęt, Ostrzeżenie